Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Marjanović se optužnicom tereti da je, kao pripadnik Rogatičke brigade VRS-a, tokom 1992. godine sudjelovao u izvršenju teških oduzimanja fizičke slobode i prisilnom nestanku osoba u Rogatici.

Optužnica je poslana Sudu BiH na potvrđivanje.

U optužnici se navodi da je Marjanović 19. juna 1992. godine, zajedno s nekoliko pripadnika VRS-a, došao na lokalitet Marina Homora, odakle su prisilno odveli šest članova jedne porodice i odvezli ih u mjesto Borike (općina Rogatica), gdje su jednog muškarca izdvojili iz grupe, te ga nakon toga odveli na nepoznatu lokaciju, od kada mu se gubi svaki trag.

Ostale članove porodice, kako se navodi u nepotvrđenoj optužnici, nepoznati pripadnici VRS-a su protivpravno zatvorili u prostorije srednje škole “Veljko Vlahović” u Rogatici, gdje su ih držali zatočene određeno vrijeme i odakle su ih transportovali prema Olovu.

D.Dž.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu