This post is also available in: English
Visoki predstavnik Valentin Inzko izjavio je da hapšenje Mladića znači da pravda sada može biti zadovoljena i da će ono “pomoći da se sruše prepreke pomirenju u BiH”.
Dodao je da će ovo hapšenje ukloniti prepreke boljoj saradnji širom regiona, te imati pozitivan uticaj na odnose u jugoistočnoj Evropi.
Inzko je rekao da hapšenje ima posebno značenje za porodice žrtava genocida u Srebrenici, žrtve i preživjele etničkog čišćenja, one koji su izdržali opsadu Sarajeva, te civile u svakom gradu u Bosni i Hercegovini koji je bio na nišanu Mladića.
“Ratko Mladić će pred sudom odgovarati na optužbe protiv njega. Suočiće se sa svjedocima i biće mu predočen dokazni materijal”, rekao je visoki predstavnik i specijalni predstavnik EU-a.
William Hague, britanski ministar inostranih poslova, izjavio je da je hapšenje Ratka Mladića istorijski trenutak za region koji je razoren užasnim ratovima 90-tih.
“Ratko Mladić je optužen za užasne zločine počinjene u BiH i dobro je da će sada biti suočen sa međunarodnom pravdom. Naše misli su danas sa porodicama onih koji su ubijeni tokom opsade Sarajeva i genocida u Srebrenici”, naveo je Hague u saopštenju, koje je proslijeđeno iz Britanske ambasade u Sarajevu.
On je čestitao vlastima Srbije na hapšenju, navodeći da to predstavlja dokaz privrženosti srbijanske Vlade saradnji sa Haškim tribunalom.
“Sada očekujemo brzo izručenje Mladića u Haag. Danas treba biti početak novog poglavlja za zemlje zapadnog Balkana”, rekao je Hague.
I Catherine Ashton, visoka predstavnica EU-a za spoljnu politiku, zatražila je da Mladić bude bez odlaganja prebačen u Haški tribunal.
OSCE je hapšenje Mladića pozdravio kao veoma važan korak za pravdu i regionalno pomirenje.
“Njegovo hapšenje je važan korak u obezbjeđivanju da se svi optuženi za ratne zločine suoče sa pravdom i pokazuje da ratni zločini ne mogu proći nekažnjeno”, rekao je Audronius Azubalis, predsjedavajući OSCE-a.