Petak, 4 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Visoki predstavnik Valentin Inzko izjavio je da hapšenje Mladića znači da pravda sada može biti zadovoljena i da će ono “pomoći da se sruše prepreke pomirenju u BiH”.

Dodao je da će ovo hapšenje ukloniti prepreke boljoj saradnji širom regiona, te imati pozitivan uticaj na odnose u jugoistočnoj Evropi.

Inzko je rekao da hapšenje ima posebno značenje za porodice žrtava genocida u Srebrenici, žrtve i preživjele etničkog čišćenja, one koji su izdržali opsadu Sarajeva, te civile u svakom gradu u Bosni i Hercegovini koji je bio na nišanu Mladića.

“Ratko Mladić će pred sudom odgovarati na optužbe protiv njega. Suočiće se sa svjedocima i biće mu predočen dokazni materijal”, rekao je visoki predstavnik i specijalni predstavnik EU-a.

William Hague, britanski ministar inostranih poslova, izjavio je da je hapšenje Ratka Mladića istorijski trenutak za region koji je razoren užasnim ratovima 90-tih.  

“Ratko Mladić je optužen za užasne zločine počinjene u BiH i dobro je da će sada biti suočen sa međunarodnom pravdom. Naše misli su danas sa porodicama onih koji su ubijeni tokom opsade Sarajeva i genocida u Srebrenici”, naveo je Hague u saopštenju, koje je proslijeđeno iz Britanske ambasade u Sarajevu.

On je čestitao vlastima Srbije na hapšenju, navodeći da to predstavlja dokaz privrženosti srbijanske Vlade saradnji sa Haškim tribunalom.

“Sada očekujemo brzo izručenje Mladića u Haag. Danas treba biti početak novog poglavlja za zemlje zapadnog Balkana”, rekao je Hague.

I Catherine Ashton, visoka predstavnica EU-a za spoljnu politiku, zatražila je da Mladić bude bez odlaganja prebačen u Haški tribunal.

OSCE je hapšenje Mladića pozdravio kao veoma važan korak za pravdu i regionalno pomirenje.   

“Njegovo hapšenje je važan korak u obezbjeđivanju da se svi optuženi za ratne zločine suoče sa pravdom i pokazuje da ratni zločini ne mogu proći nekažnjeno”, rekao je Audronius Azubalis, predsjedavajući OSCE-a.

Najčitanije
Saznajte više
Nepriznavanje stradanja Roma u ratovima povećava njihovu diskriminaciju
Romska književnica i prevoditeljica Hedina Tahirović Sijerčić za Detektor piše komentar o trenutnoj stvarnosti u kojoj Romi žive u Bosni i Hercegovini na dan objavljivanja multimedijalne stranice o stradanju Roma u posljednjem ratu.
Četiri najčešće dezinformacije o rezoluciji o genocidu u Srebrenici
U danima prije glasanja o rezoluciji o genocidu u Srebrenici, pred Generalnom skupštinom Ujedinjenih nacija političari iz Republike Srpske i Srbije preplavili su javni prostor dezinformacijama i netačnim tvrdnjama o rezoluciji. Njihove izjave sadržavale su navode poput onih da će rezolucija označiti Srbe genocidnim narodom ili da će rezolucija dovesti do ukidanja Republike Srpske. Zato za Detektor magazin specijal, vanjskopolitički novinar i osnivač Inicijative za strateške analize Harun Karčić razotkriva najčešće mitove i dezinformacije o rezoluciji.