Nedjelja, 11 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Visoki predstavnik Valentin Inzko izjavio je da hapšenje Mladića znači da pravda sada može biti zadovoljena i da će ono “pomoći da se sruše prepreke pomirenju u BiH”.

Dodao je da će ovo hapšenje ukloniti prepreke boljoj saradnji širom regiona, te imati pozitivan uticaj na odnose u jugoistočnoj Evropi.

Inzko je rekao da hapšenje ima posebno značenje za porodice žrtava genocida u Srebrenici, žrtve i preživjele etničkog čišćenja, one koji su izdržali opsadu Sarajeva, te civile u svakom gradu u Bosni i Hercegovini koji je bio na nišanu Mladića.

“Ratko Mladić će pred sudom odgovarati na optužbe protiv njega. Suočiće se sa svjedocima i biće mu predočen dokazni materijal”, rekao je visoki predstavnik i specijalni predstavnik EU-a.

William Hague, britanski ministar inostranih poslova, izjavio je da je hapšenje Ratka Mladića istorijski trenutak za region koji je razoren užasnim ratovima 90-tih.  

“Ratko Mladić je optužen za užasne zločine počinjene u BiH i dobro je da će sada biti suočen sa međunarodnom pravdom. Naše misli su danas sa porodicama onih koji su ubijeni tokom opsade Sarajeva i genocida u Srebrenici”, naveo je Hague u saopštenju, koje je proslijeđeno iz Britanske ambasade u Sarajevu.

On je čestitao vlastima Srbije na hapšenju, navodeći da to predstavlja dokaz privrženosti srbijanske Vlade saradnji sa Haškim tribunalom.

“Sada očekujemo brzo izručenje Mladića u Haag. Danas treba biti početak novog poglavlja za zemlje zapadnog Balkana”, rekao je Hague.

I Catherine Ashton, visoka predstavnica EU-a za spoljnu politiku, zatražila je da Mladić bude bez odlaganja prebačen u Haški tribunal.

OSCE je hapšenje Mladića pozdravio kao veoma važan korak za pravdu i regionalno pomirenje.   

“Njegovo hapšenje je važan korak u obezbjeđivanju da se svi optuženi za ratne zločine suoče sa pravdom i pokazuje da ratni zločini ne mogu proći nekažnjeno”, rekao je Audronius Azubalis, predsjedavajući OSCE-a.

Najčitanije
Saznajte više
Četiri najčešće dezinformacije o rezoluciji o genocidu u Srebrenici
U danima prije glasanja o rezoluciji o genocidu u Srebrenici, pred Generalnom skupštinom Ujedinjenih nacija političari iz Republike Srpske i Srbije preplavili su javni prostor dezinformacijama i netačnim tvrdnjama o rezoluciji. Njihove izjave sadržavale su navode poput onih da će rezolucija označiti Srbe genocidnim narodom ili da će rezolucija dovesti do ukidanja Republike Srpske. Zato za Detektor magazin specijal, vanjskopolitički novinar i osnivač Inicijative za strateške analize Harun Karčić razotkriva najčešće mitove i dezinformacije o rezoluciji.
Šest najčešćih ruskih dezinformacija o ratu u Ukrajini
Prije tačno dvije godine, Rusija je započela svoju invaziju na Ukrajinu i do sada je u tom sukobu stradalo više desetina hiljada ljudi. Ruske vlasti su sukob faktički započele dezinformacijom, kada je invaziju na suverenu državu predsjednik Rusije Vladimir Putin nazvao “specijalnom vojnom operacijom” čiji je cilj “denacifikacija i demilitarizacija Ukrajine”.