Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Handžić, bivši pomoćnik komandanta za bezbjednost 307. brigade Armije Bosne i Hercegovine (ABiH), sklopio je sporazum o priznanju krivice kojim je prihvatio odgovornost za upućivanje zatvorenika hrvatske nacionalnosti na kopanje rovova, te jer nije kaznio podređene mu pripadnike Vojne policije.

Prvobitno je Handžić bio optužen skupa s Nisvetom Gasalom, Musajbom Kukavicom i Senadom Dautovićem za zločine počinjene 1993. i 1994. godine nad bugojanskim Hrvatima.

Gasal, nekadašnji upravnik logora na stadionu “Iskra”, i Kukavica, bivši komandir obezbjeđenja logora, terete se za zločine u tom objektu, gdje su u nehumanim uslovima bili zadržani civili i ratni zarobljenici, dok je Dautović, bivši načelnik policije u Bugojnu, optužen za planiranje i zarobljavanje civila u tom gradu.

Suđenje im je počelo prije više od tri godine, a trenutno je u toku izvođenje dodatnih dokaza Tužilaštva BiH.

Slavica Terzić, tužiteljica Tužilaštva BiH, kazala je kako “zbog hitnog rada na sporazumu” ne može iznijeti ostale prijedloge dodatnih dokaza na ovom ročištu, nakon čega joj je Sudsko vijeće dalo rok od tri dana da to učini pisanim putem.

Odbrane Gasala, Kukavice i Dautovića najavile su kako će svoje prijedloge dodatnih dokaza iznijeti nakon što Državno tužilaštvo okonča izvođenje dokaza.

D.Dž.
Najčitanije
Saznajte više
Logoraši iz Hadžića traže brže procesuiranje ratnih zločina i pronalazak 51 nestale osobe
Preživjeli iz Hadžića se uoči 33. godišnjice zločina prisjećaju trauma iz logora i traže procesuiranje odgovornih te pronalazak 51 nestalog logoraša.
Sud u Livnu nakon tri godine kašnjenja ispoštovao odluku Ustavnog suda o predavanju nekretnine u posjed
Općinski sud u Livnu je nakon 13 godina pravnog procesa i tri godine od presude Ustavnog suda Bosne i Hercegovine predao u posjed nekretninu kompaniji “Best“ iz Travnika čiji vlasnik, uprkos presudama sudova, godinama nije mogao ući u svoj posjed.