Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

“Postoji još pitanja koje Vijeće želi da postavi, s obzirom na dokaze koje je uložilo Tužilaštvo, kao i na izjavu optuženog. Osim toga, od Tužilaštva smo dobili povjerljiv dokument, koji je vrlo interesantan i koji može bitno uticati na odluku koju treba da donesemo”, objasnio je sudija Davorin Jukić, koji predsjedava Sudskim vijećem.

Sporazum o priznanju krivice, kojim je za Handžića predložena kazna zatvora od pet do deset godina za zločine u Bugojnu 1993. godine, razmotren je 4. maja ove godine.

Detalji sporazuma nisu poznati pošto je ročište bilo zatvoreno za javnost, ali je prema izmijenjenoj optužnici, Handžić odgovoran za slanje hrvatskih zatvorenika na kopanje rovova i nepreduzimanje istraga protiv pripadnika vojne policije koji su učestvovali u fizičkom zlostavljanju i ubistvima zatvorenih pripadnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO).

Handžić je, kako se navodi u optužnici, kao pomoćnik komandanta za bezbjednost 307. brigade Armije Republike BiH (ARBiH), bio nadređen vojnoj policiji ove brigade.

Suđenje Handžiću počelo je prije više od tri godine zajedno sa Nisvetom Gasalom, Musajbom Kukavicom i Senadom Dautovićem. Prema optužnici, Gasal je bio upravnik logora na stadionu “Iskra”, Kukavica komandir obezbjeđenja logora, a Dautović načelnik policije i komandant Objedinjene komande u Bugojnu. Nakon priznanja krivice, postupak protiv Handžića je razdvojen.

Novo ročište zakazano je za četvrtak, 12. maj ove godine.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao