Subota, 22 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Centar za ljudska prava iz Beograda organizovao je u Sarajevu konferenciju “Naslijeđe MKSJ-a i društva na prostoru bivše Jugoslavije”, na kojoj je predstavljeno i istraživanje o stavovima građana BiH o procesuiranju ratnih zločina pred domaćim i međunarodnim sudovima.

Istraživanje je pokazalo, kako je objasnio Žarko Marković iz beogradskog Centra, da većina građana smatra da je formiranje Tribunala bio “ispravan potez”, ali da suđenja nisu doprinijela pomirenju i pravdi.

“Najveći broj ispitanika smatra da suđenja pred Tribunalom ne doprinose pomirenju u BiH i regionu. Veliki broj ispitanika smatra da pravda nije zadovoljena, te da žrtve ne mogu Tribunal doživjeti kao pravedan sud jer se onima koji su izvršili zločine ili uopšte ne sudi ili sudi sporo, a i blago se kažnjavaju”, kazao je Marković.

Prema istraživanju, najveći broj ispitanika ima negativan stav prema Tribunalu jer smatraju da je “spor, loše radi, nepravedan…”, ali je većina građana istakla i da domaće pravosuđe “uglavnom nije ili uopšte nije” sposobno procesuirati ratne zločine.

U BiH, kako se navodi u istraživanju, 93 posto ispitanika nije znalo da navede niti jedan postupak koji se vodi pred domaćim pravosuđem.

Ovo istraživanje je obavljeno tokom decembra 2010. godine i uključivalo je 1.045 ispitanika iz cijele BiH.

Centar za ljudska prava ovakva istraživanja provodi od 2003. godine u zemljama regiona kako bi se upoznali sa stavovima građana o MKSJ-u, suđenjima za ratne zločine pred nacionalnim sudovima, te različitim događajima iz ratova tokom 90-ih godina.

Više od polovine ispitanih građana BiH smatra da državnici također ne doprinose procesu pomirenja, a taj negativan stav, kako je istaknuto, posebno je izražen u Republici Srpskoj (RS), gdje birači imaju manje povjerenja u političke aktere.

Najveći broj ispitanika je čuo za genocid u Srebrenici i opsadu Sarajeva, ali je mali broj ispitanika upoznat sa zločinima u Čelebićima, Grabovici, Uzdolu ili Prijedoru.

“Oko 20 posto ispitanika iz RS-a vjeruje u informacije da se u Srebrenici dogodio genocid i da je Sarajevo bilo pod opsadom tokom koje su ubijani i ranjavani civili u velikom broju. (…) U RS-u je također mali broj ispitanika koji smatraju da ono što se dešavalo u logoru Čelebići treba procesuirati, iako su tu Srbi bili žrtve”, kazao je Marković.

A.M.A.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu