Nedjelja, 11 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Osmić je 4. marta prvostepenom presudom proglašen krivim za ratni zločin protiv ratnih zarobljenika koji su bili zatvoreni u različitim objektima u Bugojnu, te je osuđen na 11 godina zatvora. Zbog visine kazne Sud mu je “po sili zakona” odredio pritvor, a budući da se optuženi – koji se do tada branio sa slobode – nije pojavio na izricanju presude, izdat je nalog za njegovo hapšenje.

“Osmić je uhapšen i sada se nalazi u pritvoru”, kazali su u službi za odnose s javnošću Državnog suda.
 
Ovaj bivši pripadnik Vojne policije 307. motorizovane brigade Armije BiH (ABiH) proglašen je krivim što je u periodu od 18. jula 1993. pa do 19. marta 1994. godine učestvovao u zločinima počinjenim nad Hrvatima u Bugojnu, tako što je, kako se navodi u prvostepenoj presudi, “individualno počinio ubistvo i nanosio velike patnje i tjelesne povrede zatvorenicima”.

Osmić je uhapšen u septembru 2009., a u aprilu naredne godine je pušten da se brani sa slobode uz mjere zabrane.

Suđenje mu je počelo 28. decembra 2009. godine, a tokom glavnog pretresa saslušano je 17 svjedoka Optužbe, 12 svjedoka Odbrane i jedan vještak, te je uveden veći broj materijalnih dokaza.

M.H.
Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve