Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

ovane.

Svetlana Radovanović, vještakinja demografske struke, koja je svoj nalaz i mišljenje sačinila na osnovu nalaza vještaka sudske medicine Rifata Kešetovića, koji je svjedočio u korist Optužbe, navela je da podaci o identifikaciji 179 osoba nisu potkrijepljeni adekvatnim dokazima, odnosno potvrdama o smrti.

“Vještak Kešetović je naveo da je identifikovao 1.057 osoba iz Srebrenice i drugih opština. Kako sam ja vidjela u njegovom nalazu i drugim dokumentima koje sam imala na uvid, za 878 osoba postoje dokazi o smrti, dok za 179 osoba takvi dokazi ne postoje, a potvrde o smrti su konačan državni podatak o mortalitetu”,  tvrdi vještakinja Radovanović, dodavši da ne postoje jedinstveni matični brojevi za većinu identifikovanih Srebreničana.

Državno tužilaštvo tereti Momira Pelemiša i Slavka Perića, nekadašnje pripadnike komande Prvog bataljona Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), za učešće u genocidu počinjenom u julu 1995. godine u Srebrenici.

Pelemiš i Perić, prema navodima optužnice, učestvovali su u zajedničkom planu da se iz zaštićene enklave Srebrenica trajno i prisilno premjesti bošnjačko stanovništvo, te u ubistvima više od 1.000 muškaraca na Vojnoj ekonomiji Branjevo i u Domu kulture u selu Pilica (općina Zvornik).

Vještaknja je istaknula da, iako je Projekat identifikacije za područje Podrinja sastavio podatke o identifikaciji, prema njenom stručnom mišljenju, zapisnici o identifikaciji su samo djelimičan izvor podataka, te da se određena osoba ne može proglasiti mrtvom dok za nju ne postoji potvrda o smrti.

“Vještak sudske medicine je kazao da će Sudu dostaviti te dokaze, što nije učinio”, kazala je vještakinja.

Tužilac Državnog tužilaštva Eric Larson je kazao će ti dokumenti biti dostavljeni Sudu.

“U nalazima vještaka Kešetovića samo za šest osoba kao datum smrti navodi se 16. juli 1995. godine, dok se za druge navodi 12. juni. U spiskovima Armije BiH (ABIH) pojedini ljudi koji su prema izvještaju vještaka Kešetovića pogubljeni u Srebrenici, spominju se da su poginuli u periodu do 1994, godine”, kazala je Radovanović.

Nastavak suđenja zakazan je 16. mart ove godine.

                          A.S.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu