Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Svjedok Duško Vukotić je u to vrijeme bio pomoćnik načelnika Štaba Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS) za obavještajne poslove, i sa lokaliteta Kula Grad presretao je razgovore pripadnika Armije BiH (ABiH).

“Kada je došlo do direktnog sukoba sa policijom, tad vidim kolonu pripadnika ABiH… Bio sam ubijeđen da će ući u Zvornik. Da su imali informacije o situaciji na našem području, kad nam je glavnina snaga bila u Srebrenici, ušli bi u Zvornik”, naveo je Vukotić.

Prema njegovim obavještajnim procjenama, kolona je brojala do 15.000 ljudi. Tvrdi da tada nije znao da su muškarci iz kolone zarobljavani, te da je kasnije čuo za masovne egzekucije na području sela Pilica kod Zvornika.

Optužnica Momira Pelemiša i Slavka Perića tereti da su 15. i 16. jula 1995. godine učestvovali u ubistvima oko 1.200 muškaraca s područja Srebrenice na Vojnoj ekonomiji Branjevo, te oko 600 muškaraca u Domu kulture u Pilici. Pelemiš je, smatra Tužilaštvo, bio zamjenik komandanta Prvog bataljona, a Perić pomoćnik komandanta za bezbjednost.
 
Prema optužnici, zarobljenici su prethodno boravili u školi “Kula” u Pilici, a Perić je, uz znanje i pod komandom Pelemiša, pronašao i rasporedio vojnike da obezbjeđuju to područje.

Vukotić je kazao da mu je jedan pripadnik ABiH, s kojim je bio u kontaktu posredstvom radioveze, rekao: “Ne valja vam to što radite dole.”

“Kasnije, kad sam odmotavao film, shvatio sam da je vjerovatno mislio na ubistva… Ne znam ko je znao, ko nije znao. Možda bih i ja čuo da sam sišao s Kule u Zvornik”, naveo je svjedok.

Odgovarajući na pitanje tužioca da li su ga mnogi etiketirali kao izdajnika zbog toga što se pridržavao pravila ratovanja, svjedok je rekao da je možda bio uskraćen za informacije iako je bio u komandi Zvorničke brigade.

“Htjeli su da me smijene, neki su imali podozrenje prema meni. Pridržavao sam se pravila da je potčinjeni dužan izvršiti naređenje ukoliko to ne bi predstavljalo krivično djelo. Komanda je znala da sa mnom nije lako manipulisati i vjerovatno sam bio neko od koga se kriju takve stvari, a pretpostavljam da ni Perić nije bio neko ko je uživao njihovo povjerenje”, rekao je Vukotić.
 
Perića je, kako je objasnio, upoznao 1994. godine, kada ga je Komanda poslala da ujedini Lokvanjski i Pilički bataljon u Prvi bataljon.

“Taj bataljon imao je puno vojske i dugu liniju, a nijednog aktivnog oficira. Tada morate u narodu prepoznati saradnike. U Slavku sam tada prepoznao preciznost i sistematičnost, dobar odnos sa ljudima. Mislim da sam ga bio postavio za komandira voda”, rekao je Vukotić.

Suđenje će biti nastavljeno 8. februara 2011.

M.T.
Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu