Subota, 22 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Nakon ove odluke početak suđenja trojici optuženih zakazan je za utorak, 18. januar.

Državno tužilaštvo tereti Neškovića, Ilića i Crnogorca da su, kao pripadnici Centra za obuku “Jahorina” pri Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS), učestvovali u zarobljavanju i ubistvima više od 1.000 muškaraca bošnjačke nacionalnosti u Zemljoradničkoj zadruzi u Kravici (opština Bratunac) u julu 1995. godine.

Optuženi Nešković je, kako se navodi, naredio dvojici pripadnika Centra za obuku da ubiju dva muškarca, što su oni i učinili, dok je Iliću na teret stavljeno da je vršio “ovjeravanje” pojedinačnim ispaljivanjem metaka u gomilu tijela strijeljanih zarobljenika.

Crnogorcu je na teret stavljeno da je lično ubio između pet i sedam zarobljenika.

Državni sud je optužnicu protiv Neškovića i Ilića potvrdio u septembru, a obojica su negirala krivicu krajem oktobra prošle godine, dok je optužnica protiv Crnogorca potvrđena 3. decembra, a on se krajem istog mjeseca izjasnio da nije kriv.

Pred Sudom BiH je u toku suđenje nekadašnjem komandantu Centra za obuku Dušku Jeviću, te komandirima četa Mendeljevu Đuriću i Neđi Ikoniću, kao i komandiru jednog od vodova u ovoj jedinici Goranu Markoviću, koji su optuženi za genocid u Srebrenici.

Učešće u ubistvima u Kravici pred Sudom je priznao Milivoje Ćirković, takođe bivši pripadnik Centra za obuku na Jahorini, koji je osuđen na pet godina zatvora.

On je u okviru sporazuma sa Državnim tužilaštvom priznao da je po naređenju izvjesnog starješine ubio jednog zarobljenika.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu