Subota, 22 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Na statusnoj konferenciji održanoj pred početak suđenja, Tužilaštvo BiH je najavilo da će saslušati 26 svjedoka, te prezentirati veliki broj materijalnih dokaza, dok se Odbrana optuženih nije izjašnjavala o svom dokaznom postupku.

“Izjasnit ćemo se nakon iznošenja dokaza Tužilaštva”, rekla je Vesna Tupajić-Škiljević, braniteljica Dragana Neškovića, koja je na statusnoj konferenciji zastupala i Zorana Ilića, zbog nedolaska njegovog branitelja Miloša Perića.

Tupajić-Škiljević je ipak dodala će se obojica optuženih tokom suđenja braniti alibijem.

Državno tužilaštvo tereti Neškovića i Ilića da su, kao pripadnici Centra za obuku “Jahorina” Specijalne brigade Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Republike Srpske (RS), 12. i 13. jula 1995. godine u naselju Budak blizu Potočara naoružani učestvovali u pretresu kuća radi prikupljanja bošnjačkog stanovništva i sprovođenja u bazu UN-a u Potočarima.

Prema navodima optužnice, oni su 13. i 14. jula 1995. godine, zajedno s drugim pripadnicima Centra, zarobljavali muškarce Bošnjake, koji su u grupama odvođeni u Zemljoradničku zadrugu “Kravica”, gdje su pogubljeni.

Neškoviću se na teret stavlja da je dvojici pripadnika Centra za obuku naredio da ubiju dva muškarca, što su oni učinili. Ilić se tereti da je vršio “ovjeravanje” pojedinačnim ispaljivanjem metaka u tijela prethodno strijeljanih ljudi, kao i da je 17. jula 1995. godine pogubio jednog zarobljenog Bošnjaka.

Državni sud je optužnicu protiv Neškovića i Ilića potvrdio u septembru, a obojica su negirala krivicu krajem oktobra ove godine.

A.J.
Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu