Petak, 14 Marta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Kako je saopšteno iz Suda BiH, pritvor optuženom Periću može trajati do okončanja glavnog pretresa, ili najduže tri godine od dana potvrđivanja optužnice, odnosno do 15. oktobra 2013. godine.

Prema istoj odluci, optuženima Doderu, Terziću i Cerovini određene su mjere zabrane i to: zabrana približavanja svjedocima, sa optuženim i drugim osumnjičenim na razdaljini manjoj od 50 metara.

Milan Perić i Spasoje Doder, nekadašnje vođe patrolnog sektora pri Stanici javne bezbjednosti (SJB) Kalinovik, terete se, skupa s Predragom Terzićem i Aleksandrom Cerovinom, za učešće u progonu bošnjačkog stanovništva opštine Kalinovik tokom 1992. godine.

Tužilaštvo BiH smatra da su optuženi učestvovali u napadima na sela Jelašac i Vihovići (opština Kalinovik), u junu 1992. godine, te da su učestvovali u zarobljavanju Bošnjaka koji su bili zatočeni u Osnovnoj školi “Miladin Radojević” u Kalinoviku.

Perić je uhapšen u maju 2010., od kada se i nalazi u pritvoru. Optužnica protiv ove četvorice bivših pripadnika SJB-a Kalinovik potvrđena je 13. oktobra 2010. godine.

D.E.
Najčitanije
Saznajte više
NSRS usvojila Nacrt Ustava i zakon o zaštiti ustavnog uređenja kojim se uvodi VRS
Zakon o zaštiti ustavnog uređenja i Nacrt ustava Republike Srpske, kojeg su poslanici Narodne skupštine dobili sat vremena prije posebne sjednice, a kojim se, između ostalog, daje veća autonomija odlučivanja entitetu u odnosu na državu i mogućnost referenduma za secesiju od BiH, te uvodi Vojska Republike Srpske, usvojen je nakon višesatne rasprave.
Sena Hamzabegović u uređenom zahtjevu od BiH potražuje 27.000 KM
Na ročištu u ponovljenom postupku po tužbi Sene Hamzabegović protiv Bosne i Hercegovine, nakon što je oslobođena optužbi za finansiranje terorizma, njen punomoćnik je precizirao zahtjev, koji sada iznosi skoro 27.000 KM za naknadu materijalne štete.
Pudar: Početkom aprila iznošenje završnih riječi