Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Na ročištu za razmatranje izjave o priznanju krivnje pred Sudom BiH Vlastimir Golijan, bivši pripadnik Desetog diverzantskog odreda Vojske Republike Srpske (VRS), rekao je da ne razumije značenje pojma „genocid“, ali da priznaje da je sudjelovao u ubistvima civila na Vojnoj ekonomiji Branjevo.

„Ne razumijem šta je genocid. Meni je advokat pričao, ali ja ne znam šta je genocid. (…) Priznajem da sam 11. jula ulazio u Srebrenicu gdje sam prespavao i naredni dan napustio grad, te se tamo više nikad nisam vraćao. Priznajem da sam 16. jula učestvovao u ubistvima civila u rejonu Branjevo i žao mi je tih ljudi“, rekao je Golijan.

Nakon što je Golijan rekao da ne razumije šta je genocid, Sudsko vijeće je odbilo njegovo ranije priznanje krivnje.

„Sudsko vijeće je donijelo odluku da odbaci izjavu Golijana o priznanju krivnje. Izjava o priznanju krivnje mora biti potpuna i optuženi treba priznati činjenični opis, kao i pravnu kvalifikaciju“, rekla je Mira Smajlović, predsjedavajuća Sudskog vijeća.

Golijan je 8. septembra 2010. godine na ročištu o izjašnjenju o krivnji priznao da je sudjelovao u genocidu u Srebrenici, te je tada kazao da je razumio optužnicu.

Na tom ročištu krivicu su negirali Franc Kos, Stanko Kojić i Zoran Goronja koje Tužilaštvo BiH zajedno sa Golijanom tereti za “izravno i lično sudjelovanje” u strijeljanju Bošnjaka zarobljenih nakon pada Srebrenice u julu 1995. godine.

Tužilaštvo smatra da su optuženi skupa sa drugim pripadnicima Desetog diverzantnog odreda na Vojnoj ekonomiji Branjevo učestvovali u strijeljanju više od 800 muškaraca i dječaka, od kojih su neki imali poveze na rukama i očima.

Golijan je također kazao da je i prije hapšenja, u februaru 2010. godine, razmišljao o priznanju krivnje.

„Optuženi je od početka saradnje rekao da želi sporazum i da hoće da prizna krivnju. Ja sam mu pokušao objasniti šta je genocid, ali on ne razumije. Moj branjenik ima osnovnu školu i bio je dobar učenik, a ne možete očekivati da može razumjeti šta je genocid“, objasnio je Rade Golić, branilac.

Smajlović je kazala da će se suđenje Golijanu nastaviti, a da optuženi u narednom periodu ima mogućnost da sklopi sporazum o priznanju krivnje sa Tužilaštvom BiH, ukoliko to želi.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao