Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Ćirković je priznao da je 14. jula 1995. godine, kao pripadnik Centra za obuku “Jahorina” pri Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS), po naredbi svog komandanta, u blizini Zemljoradničke zadruge Kravica (općina Bratunac) ubio jednog civila pucajući mu u leđa.

Sporazum o priznanju krivice je upućen Sudu BiH na potvrđivanje, a Tužilaštvo je saglasno da Ćirkoviću bude izrečena kazna u trajanju od pet godina.

“Razlog za ovakav prijedlog kazne je saradnja optuženog s Tužilaštvom BiH, kao i činjenica da se nije našao dobrovoljno u okviru Specijalne brigade policije (…), kao i da je ubistvo počinio po naredbi pretpostavljenog”, saopćeno je iz Državnog tužilaštva.

U skladu sa sporazumom, Ćirković se obavezao da će dati izjavu kojom će pred žrtvama izraziti pokajanje za svoje učešće u ovom zločinu.

Zajedno sa sporazumom, Tužilaštvo BiH je 15. septembra Sudu uputilo na potvrđivanje i optužnicu protiv ovog bivšeg policajca. Državni sud optužnicu je potvrdio 16. septembra ove godine.

Osim Ćirkovića, pred Sudom BiH su krivicu za zločine protiv čovječnosti počinjene u Srebrenici priznali Vaso Todorović, nekadašnji pripadnik Drugog odreda Specijalne policije, koji je osuđen na šest godina zatvora, te Marko Boškić, bivši pripadnik 10. diverzantskog odreda Vojske Republike Srpske (VRS), koji je osuđen na 10 godina zatvora.

Vlastimir Golijan, bivši pripadnik VRS-a, koji je početkom septembra na ročištu za izjašnjenje o krivici kazao da je kriv za genocid u Srebrenici, trenutno čeka izricanje kazne.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu