Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

“Gasal mi je djelovao kao kompletna osoba – čovjek ima umjeren stav i to mi je odgovaralo. On je odmah u startu izgradio dobar odnos sa stražarima i onda išao da nijedan loš pogled prema zatvoreniku ne bude. (…) Ne mogu ni ispričati koliko su ti ljudi doprinijeli po pitanju smještaja, higijene, kupanja… Normala se uspostavila. Zatvorenici su se osjećali maltene kao u svojoj kući”, ispričao je Delić.

Gasal se tereti skupa sa Musajbom Kukavicom, Enesom Handžićem i Senadom Dautovićem za zločine počinjene nad hrvatskim civilima u Bugojnu.

Prema navodima optužnice, Gasal je bio upravnik logora “Iskra” u Bugojnu, a Kukavica komandir obezbjeđenja logora, u kojem je tokom 1993. i 1994. godine bilo zatočeno oko 300 hrvatskih civila. Civili su, smatra Tužilaštvo, bili izvođeni na prinudne radove, premlaćivani i držani u nehumanim uslovima.

Handžić, bivši pomoćnik komandanta za bezbjednost 307. brigade Armije BiH (ABiH), i Dautović, nekadašnji pripadnik Objedinjene komande ABiH, terete se za učešće u planiranju zarobljavanja civila u Bugojnu.

Svjedok Delić je kazao da mu nije poznato da je bilo ko od zatvorenika u logoru bio “premlaćivan ili maltretiran”, već da su zatvorenici “odvođeni da daju izjave na informativnim razgovorima”.

Hamid Džopa je kazao da su Gasal i Kukavica preuzeli dužnosti upravnika i komandira straže u oktobru 1993. godine, te da su “u startu tražili red, rad i disciplinu”.

“Gasal, i kad je preuzeo ulogu upravnika, nije mogao davati naredbe. Mi smo naredbe dobivali samo od Vojne policije i komande brigade. Ako je neko morao dati iskaz, odvođeni su pojedinci iz logora, ali za svako odvođenje je Enes Handžić pismeno naređivao”, ispričao je Džopa.

Svjedok je dodao i da je “potpuno siguran” da u toku njegove smjene nije bilo maltretiranja zarobljenika, dok se nije mogao izjasniti za druge smjene.

Nermin Fejzić, nekadašnji pripadnik zaštitnog voda 307. brigade ABiH i treći svjedok Odbranâ na ovom ročištu, ispričao je kako je tokom septembra i oktobra 1993. godine radio u stacionaru iz kojeg su slali hranu “u zatvor ‘Iskra’ i na linije Armiji BiH”.

“Svi su jeli istu hranu, zatvorenici i vojnici ABiH na linijama. Hrane je bilo dosta, pa i viška – bacalo se nekada”, dodao je on.

Fejzić je ispričao kako je zbog odbijanja naredbe komandanta svoje jedinice, u oktobru 1993. godine sedam dana bio zatvoren na stadionu “Iskra”.

“Kad ulazite u zatvor, mi vojnici smo bili zatvoreni u prostoriju s kriminalcima koji profitiraju i kradu, a u drugim sobama su bili vojnici Hrvatskog vijeća obrane (HVO). (…) Tokom boravka imali smo komunikaciju s njima, jeli smo i pili istu hranu i boravili u istim uslovima”, ispričao je Fejzić.

Naredno ročište zakazano je za 3. februar 2010. godine.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao