Ponedjeljak, 19 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Iako su prethodno iz Tribunala najavili da ne postoje indicije da će se postupak odložiti ako se Karadžić ne pojavi u sudnici, to se ipak desilo.

U svojoj uvodnoj riječi Tužilaštvo je zahtijevalo da optuženi bude u sudnici, te da mu Vijeće nametne branioca. Sudije su odlučile da pozovu Karadžića da se pojavi u sudnici u utorak, 27. oktobra, poslijepodne.

Radovan Karadžić je prošle sedmice obavijestio Sudsko vijeće Tribunala u Haagu da se ne namjerava pojaviti u sudnici na početku suđenja, navodeći kao razlog to što nije spreman za proces, te je suočen s “forsiranjem i žurbom”.

“Ekselencije, moje stupanje u proces pod ovakvim očiglednim okolnostima bio bi moj jedini zločin, zbog kojeg bih zaslužio prezir svih žrtava rata i prokletstvo pokoljenja”, naveo je Karadžić u dopisu Sudu.

Za sada nije jasno kako proces može dalje ići ako Karadžić nastavi odbijati da dođe u sudnicu.

Nekoliko varijanti je moguće – od toga da se suđenje odvija bez njega, da mu se nametne branilac koji će ga zastupati u procesu, ili da se odgodi početak suđenja dok on ne pristane doći.

Peter Robinson, Karadžićev pravni savjetnik, najavio je da će optuženi bojkotirati suđenje sve dok ne bude spreman za početak.

Tužilaštvo u Haagu tereti Karadžića za genocid počinjen u Srebrenici, te u 10 drugih bosanskohercegovačkih općina, kao i za zločine počinjene u 27 općina i kampanju “snajperisanja i granatiranja Sarajeva”.

Karadžić, bivši predsjednik Republike Srpske (RS) i vrhovni komandant oružanih snaga RS-a, uhapšen je u Beogradu 21. jula 2008. godine, nakon više od decenije skrivanja.

Prije početka suđenja optuženi je tražio da mu Sud odobri dodatnih 10 mjeseci za pripremu odbrane, ali je Žalbeno vijeće odbilo ovaj zahtjev ocijenivši njegove razloge “neuvjerljivim”.

Od svog osnivanja prije 16 godina, Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ/ICTY) podigao je protiv 161 osobe optužnice za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije. Postupci protiv 120 osoba su okončani.

Trenutno su u toku postupci protiv 41 optuženog.

Najčitanije
Saznajte više
Ruski vojni analitičar na Palama: Nepravda na Balkanu može se riješiti bez krvi, ali moramo biti spremni za sve opcije
Utjecajni ruski vojni analitičar kojeg je ugostio Filozofski fakultet na Palama izjavio je kako se nada da će “nepravde koje postoje na Balkanu biti riješene bez prolivanja krvi ili sa malo krvi”, referišući se na iskustvo Ruske Federacije u Ukrajini.
Formiran predmet protiv Miroslava Kraljevića zbog veličanja ratnih zločinaca
Državno tužilaštvo formiralo je predmet protiv Miroslava Kraljevića, načelnika Općine Vlasenica, zbog veličanja Radovana Karadžića i Ratka Mladića, doživotno osuđenih za genocid i druge zločine u Bosni i Hercegovini, potvrđeno je za Detektor iz ovog tužilaštva.
Naredne sedmice izricanje presude Vojinu Pavloviću