Četvrtak, 15 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Na suđenju Radomiru Vukoviću i Zoranu Tomiću, optuženima za genocid u Srebrenici, Državno tužilaštvo saslušalo je zaštićenog svjedoka D5, uz mjere zaštite po kojima je zabranjeno u javnosti iznositi sadržaj njegovog svjedočenja.

Sudsko vijeće je na ročištu 3. februara dodijelilo dodatne mjere zaštite ovom svjedoku po kojima se zabranjuje “iznošenje u javnosti ličnih podataka, fotografija, kao i sadržaja iskaza svjedoka D5”.

Tužilaštvo BiH tereti Vukovića i Tomića, bivše pripadnike Drugog odreda Specijalne policije iz Šekovića, za učestvovanje u genocidu u Srebrenici počinjenom u julu 1995. godine, nakon pada ove UN-ove zaštićene zone.

Prema navodima optužnice, obojica su 13. jula 1995. godine učestvovala u zarobljavanju i ubistvu više od 1.000 muškaraca u Zemljoradničkoj zadruzi Kravica, općina Bratunac.

Nastavak suđenja zakazan je za 12. februar 2009. godine.

Najčitanije
Saznajte više
Ganić i ostali: Procesna nesposobnost dvojice optuženih
Medicinskim vještačenjem zaključeno je da Hasan Efendić i Mahir Žiško, koji su optuženi za zločin u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, nisu procesno sposobni za suđenje zbog zdravstvenih razloga.
Stanić i ostali: Posebni vod vršio pretrese i privođenja
Na suđenju za zločine na području Vlasenice, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je posebni vod vršio pretrese i privođenja ljudi.
Kušić: Susret s optuženim u logoru “Rasadnik”