Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Danijela Pinčić, koja je kao dodatni svjedok Tužilaštva BiH trebala svjedočiti protiv svog oca Zrinka, u sudnici je sa suzama u očima rekla kako misli da nije sposobna to uraditi jer svjedočenje “psihički utječe” na nju.

Nakon što ju je Minka Kreho, predsjedavajuća Sudskog vijeća, uputila nazakonsku mogućnost da ne mora svjedočiti ako je bliži srodnik sa optuženim, Danijela Pinčić je napustila sudnicu.

Tužilaštvo BiH tereti Zrinka Pinčića da je, kao pripadnik Hrvatskog vijećaobrane (HVO), od novembra 1992. do marta 1993. godine u mjestu Donje Selo, općina Konjic, “naoružan i u vojnoj uniformi”, osobu A više puta prisilio na seksualni odnos, “držeći svaki put pušku pored kreveta”.

U nastavku suđenja Tužilaštvo BiH je uložilo nekoliko dodatnih materijalnih dokaza, od kojih se većina odnosi na vojni angažman optuženog i status ratnog vojnog invalida.

Kao dokaz tužiteljica Vesna Budimir je uložila i analizu o stradanju Srba na području Konjica koju je 2001. godine sačinila Obavještajno-bezbjednosna služba Republike Srpske.


“Ta analiza dokazuje da je u Donjem Selu bio logor i da je u njemu bilo ograničeno kretanje Srba”, kazala je Budimir.

Kao dodatni dokaz Tužilaštvo BiH je uložilo i intervju iz 1995. godine što gaje optuženi Pinčić dao listu Naš glas, glasilu Hrvatske zajednice Herceg-Bosne, kojim također dokazuje “vojni angažmani svojstvo optuženog Pinčića”.

U uvrštenim dokazima također je i zapisnik o hapšenju optuženog i pretresu njegove porodične kuće, te fotografije njegove imovine.

Odbrana je prigovorila na autentičnost svih dokumenata Tužilaštva, kao i njihovu zakonitost i relevantnost u odnosu na ovaj postupak.

Nastavak suđenja zakazan je za 4. novembar 2008. godine.

Najčitanije
Saznajte više
Logoraši iz Hadžića traže brže procesuiranje ratnih zločina i pronalazak 51 nestale osobe
Preživjeli iz Hadžića se uoči 33. godišnjice zločina prisjećaju trauma iz logora i traže procesuiranje odgovornih te pronalazak 51 nestalog logoraša.
Sud u Livnu nakon tri godine kašnjenja ispoštovao odluku Ustavnog suda o predavanju nekretnine u posjed
Općinski sud u Livnu je nakon 13 godina pravnog procesa i tri godine od presude Ustavnog suda Bosne i Hercegovine predao u posjed nekretninu kompaniji “Best“ iz Travnika čiji vlasnik, uprkos presudama sudova, godinama nije mogao ući u svoj posjed.