Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Ranko Gačić, svjedok Odbrane prvooptuženog Marka Radića na suđenju za ratni zločin u Vojnom kod Mostara, kazao je da se zatvorene žene i djeca nisu žalili na prehranu, niti je bilo izgladnjelih dok je, kao liječnik pri sanitetu Druge brigade Hrvatskog vijeća obrane (HVO), od jula do oktobra 1993. godine išao na medicinske intervencije.

“Civili, među kojima je bilo i djece od godinu i pol starosti, bili su smješteni u dvije kuće. Mislim da nije bilo posebnog osiguranja ispred tih kuća. Najviše sam na medicinske intervencije išao zbog djece koja su imala probleme sa probavom ili neke poteškoće sa respiratornim funkcijama”, kazao je Gačić.

Za dešavanja tokom 1993. i 1994. godine u logoru Vojno, gdje su bili zatvoreni civili Bošnjaci, Tužilaštvo BiH tereti, uz Marka Radića, Dragana Šunjića,Damira Brekala i Mirka Vračevića. Prema optužnici, civili su u logor umaltretirani, premlaćivani, ubijani, silovani i odvođeni na prinudne radove.

Opisujući prostorije u kojima su boravile žene i deca, svjedok je kazao da “nije bilo nekog namještaja, da su imali spužve, dušeke i neku prostirku na podu, ali da kuća nije bila devastirana”.

Gačić je tokom ispitivanja kazao da je znao i da su muškarci zatvoreni, ali mu nije bilo poznato gdje, pojasnivši da ih je jednom vidio “kako rade na izgradnji pontonskog mosta”.

Kao drugi svjedok Odbrane Marka Radića saslušan je Teo Tomić, također liječnik kojije 1993. godine bio pripadnik saniteta Druge brigade HVO-a.

“Sa ženama bošnjačke nacionalnosti sam bio u kontaktu kada su imale zdravstvenih problema. Nikada nisam išao u prostorije gdje su bile zatvorene i nisam vidio da li je među njima bilo djece. Da su muškarci zatvoreni saznao sam kada su u naš sanitet došli roditelji doktora Krese, odakle su otišli na razmjenu”, pojasnio je Tomić.

Tokom unakrsnog ispitivanja, svjedok je kazao da je jednom Bošnjaku pružao medicinsku pomoć zbog prostrjelne rane koju je zadobio od vatrenog oružja, ali da “nikada nije nikoga liječio ko je zadobio rane od premlaćivanja”.

Nastavak suđenja zakazan je za 14. maj 2008. godine, kada će Odbrana nastaviti sa izvođenjem svojih dokaza.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.