Subota, 15 Marta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Fahrudin Memić, svjedok Tužilaštva na suđenju bivšim pripadnicima rezervnog sastava policije Stanice javne bezbjednosti (SJB) Zvornik, kazao je kako je bio među trojicom zatvorenika u zgradi DP “Novi izvor” kojima su vojnici na čelu urezali križ.

“Tokom boravka u ‘Novom izvoru’ tukli su me po noktima ruku i nogu, a usljed batinjanja polomljen mi je i nos. Jednom prilikom je došao izvjesni Saša i naredio dvojici zatvorenika da pružaju jedan drugom oralni seks, dok je njegova djevojka sve to gledala”, ispričao je Memić.

Prema navodima optužnice, zamjenik upravnika logora smještenih u zgradi DP “Novi izvor” i u Sudu za prekršaje u Zvorniku bio je prvooptuženi Sreten Lazarević, kojeg Tužilaštvo tereti da nije spriječio maltretiranje zatvorenika te da je i sam u tome učestvovao.

Uz Lazarevića, optuženi su i Dragan Stanojević, Mile Marković i Slobodan Ostojić, za koje Tužilaštvo smatra da su bili stražari u ovim logorima i da su učestvovali u mučenju zatočenika.

Fahrudin Memić je ispričao kako su zlostavljanja zatvorenika u zvorničkim logorima bila “uzastopna”, tako da su nekada batine dobijali i po nekoliko puta dnevno.

“U ‘Novom izvoru’ meni je jednom prilikom naređeno da legnem na patos, da bi potom tri vojnika skočila na mene, nakon čega mi je,vjerovatno zbog pritiska, počela curiti krv iz uha. Mislio sam da sam već mrtav”, prisjetio se svjedok, objasnivši kako zatvorenike nije tukao niko od stražara, ali je rekao da je drugooptuženi Dragan Stanojević stalno upućivao druge osobe da njega tuku.

Svjedok je izjavio kako je dva puta bio u društvu Sretena Lazarevića, koji ga je pri prvom susretu udario u lice.

Fahrudin Memić, ali i Fadil Smajilović, drugi svjedok Tužilaštva, izjavili su da Mile Marković nikoga nije maltretirao, te da Slobodana Ostojića nisu nikada vidjeli.

Govoreći o maltretiranju zatvorenika, Fadil Smajilović je izjavio kako su to “svaki put činili vojnici iz Srbije, kojima se ni stražari nisu smjeli suprotstaviti”. On, međutim, nije mogao odgovoriti na pitanje na koji su način te osobe mogle ući u prostorije u kojima su bili zatvorenici.

Prema navodima optužnice, Sreten Lazarević je otključavao vrata zatvorskih prostorija grupi srpskih vojnika zvanih “gogićevci”, koji su potom zlostavljali zatočenike.

“Stražari nikada nisu tukli zatvorenike. Stražar Dragan Stanojević ako nekome nije mogao pomoći, nije ga ni dirao. Mene je vodio kući da budem sa ženom i djecom, da se okupam i promijenim odjeću. On je za to vrijeme čekao ispred kuće”, ispričao je Smajilović.

Na pitanje Mire Smajlović, predsjedavajuće Sudskog vijeća, kako objašnjava to da niko više od zatvorenika nije imao naklonost Dragana Stanojevića, svjedok je odgovorio kako su “jedan prema drugom izgradili povjerenje i poštovanje”.

Nastavak suđenja četvorici optuženih je 14. maja 2008. godine.

Najčitanije
Saznajte više
Državni sud odredio pritvor Dodiku, Stevandiću i Viškoviću
Sud Bosne i Hercegovine je na prijedlog Državnog tužilaštva odredio pritvor predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, premijeru ovog entiteta Radovanu Viškoviću, te predsjedniku Narodne skupštine RS Nenadu Stevandiću.
Sud BiH još uvijek piše presudu Dodiku, rok može biti duži i od mjesec
Sud Bosne i Hercegovine još uvijek izrađuje pisani otpravak presude koju je izrekao Miloradu Dodiku za nepoštivanje odluka visokog predstavnika prije 16 dana. Iako to znači da je prošao najkraći zakonski rok za izradu presude, pravnici pojašnjavaju da je to uobičajena praksa Državnog suda i da može proći mjesec i duže.
Pudar: Početkom aprila iznošenje završnih riječi