Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Vještak Richard Butler je tokom drugog dana davanja iskaza na suđenju četvorici bivših pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS) kazao da smatra, na osnovu uvida u dokumente, kako su optuženi mogli prepoznati nezakonite naredbe kao što su bile one koje su nalagale zlostavljanje i ubijanje zarobljenih Srebreničana u julu 1995. godine.

Tužilaštvo BiH tereti Zdravka Božića, Mladena Blagojevića, Željka Zarića i Zorana Živanovića da su, kao pripadnici Vojne policije Bratunačke brigade VRS-a, učestvovali u osiguravanju autobusa kojima su zarobljeni muškarci prevezeni iz Potočara i zatvoreni u školu u Bratuncu, gdje su maltretirani, zlostavljani, a neki i ubijeni.

Optuženi su, prema Tužilaštvu BiH, osiguravali i školu u Bratuncu, te kolonu autobusa kojima su zarobljenici dalje prebačeni u školu u Orahovcu kod Zvornika.

Tokom unakrsnog ispitivanja Butler je rekao da je za nepoštivanje naredbi u tadašnjem zakonodavstvu Republike Srpske bila propisana – kao najoštrija mjera – smrtna kazna.

“U svom nalazu i mišljenju nisam utvrdio da je cijeli vod Vojne policije Bratunačke brigade bio na jednom mjestu, ali ako prolazite pored mrtvih tijela i razgovarate sa kolegama, morate znati šta se dešava”, kazao je Butler.

Butler je nalaz uradio za potrebe Haškog tribunala, a na poziv Tužilaštva BiH ga je predstavio i Sudu BiH. On je rekao da, tokom istraživanja koje je proveo, nije utvrdio tačan broj zarobljenih u školi u Bratuncu, niti koliko njih je prebačeno u školu u Orahovcu, kao ni ukupan broj žrtava na tim područjima.

“Veliki je broj osoba zatvoren.Ne mogu reći koliko ih je 14. jula 1995. godine dovezeno u Orahovac, iako se u izvještajima forenzičara spominje da je bilo oko 1.000 osoba”, istaknuo je Butler, dodavši da se, kada se govori o broju civilnih žrtava koje su ubijenena različitim lokacijama nakon pada Srebrenice, “operiše brojevima od 4.000 do 7.000”.

Butler kaže da u dokumentima Bratunačke brigade koje je Haško tužilaštvo 1998. godine oduzelo od VRS-a, “nema podataka o zarobljenima” niti koje su jedinice bile na obezbjeđenju.

“Dokumenti govore da su vojni policajci učestvovali u obezbjeđenju zatvorenika, ali se konkretna imena ne navode”, rekao je Butler.

Tokom unakrsnog ispitivanja Butler je kazao da pri pravljenju svoga nalaza “nije našao dokument u kojem je stajalo da će zatvorenici biti pogubljeni”. On smatra da je razlog zašto zarobljenici nisu pogubljeni već u Potočarima, bilo “prisustvo stotina vojnika Ujedinjenih nacija”.

“UN snage su bile spriječene da prate zarobljenike, koji su odvoženi na različite lokacije kako ne bi vidjeli šta se dešava”, dodao je Butler na koncu dvodnevnog svjedočenja na ovom suđenju.

Datum sljedećeg ročišta nije zakazan jer  Tužilaštvo nije moglo reći kada će svjedoci koji žive van granica BiH moći izaći pred Sud.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao