Nedjelja, 31 maja 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Iznošenje materijalnih dokaza Tužilaštva BiH protiv Niseta Ramića odgođeno je još jednom jer optuženi nema branioca.

Sredinom februara Niset Ramić je tražio izuzeće prethodno imenovanog branioca po službenoj dužnosti, čemu je Sudsko vijeće i udovoljilo.

Međutim, novi branilac Mithat Kočo nije želio da se glavni pretres nastavi, navodeći da nije spreman i zahtijevajući obnavljanje cijelog procesa. Kočo je rekao da “ima mnogo prigovora koje bi uložio na optužnicu”, ali je ovaj prijedlog Sudsko vijeće odbilo.

Kočo je potom zatražio da bude razriješen dužnosti na ovom suđenju, što je Sudsko vijeće prihvatilo, ali ne i optuženi.

“Ne želim drugog advokata i neću dolaziti na Sud dok se zahtjevi mog branioca Koče ne ispoštuju”, rekao je Niset Ramić.

Niset Ramić je optužen da je, kao pripadnik Drugog odreda Općinskog štaba Teritorijalne odbrane (TO) Visoko, u junu 1992. u selu Hlapčevići ubio četiri osobe, a jednu ranio.

Niset Ramić se trenutno nalazi na izdržavanju 20-godišnje kazne u zatvoru u Zenici zbog teškog kriminala i razbojničke krađe.

Sudsko vijeće je Ramiću dalo rok do 30. marta u kojem bi trebao izabrati novog branitelja kako bi proces bio nastavljen.

Najčitanije
Saznajte više
Patković: Vještaci isključuju da je pucano iz blizine i “škorpiona”
Na suđenju za zločine na području Zenice, vještaci Odbrane izjavili su da povrede na tijelu oštećenog ukazuju da na njega nije pucano iz blizine ni iz pištolja marke “škorpion”.
Ališpago: Optuženi nije došao na suđenje
Suđenje za zločine na području Konjica odgođeno je jer se optuženi Zulfikar Ališpago nije pojavio u sudnici.
Ibrahimović: Ispitivanja i premlaćivanja u školi
Mlaćo i Cikotić: “Zvuk metaka pamtim i danas”