Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Ermin Striković je bio zatočen u logoru Omarska od 27. maja do 7. augusta 1992. godine, nakon čega je prebačen u logor Manjača, odakle je oslobođen 24. decembra 1992. godine.

Kao svjedok Tužilaštva protiv Prijedorske četvorke opisao je zlostavljanja kroz koja su zatočeni u logoru Omarska morali proći.

Željko Mejakić, Momčilo Gruban,Dušan Fuštar i Duško Knežević terete se da su tokom 1992. godine u logorima Omarska i Keraterm učestvovali u mučenju, premlaćivanju, silovanju i ubistvima zatočenika.

Striković je u logor Omarska doveden s grupom zarobljenika iz Prijedora krajem maja 1992. godine. Kako je rekao, po dolasku u logor počelo je fizičko zlostavljanje.

“Policijski plavi transporter je stajao pred Omarskom, a specijalci u plavim uniformama, koji su govorili ekavicom, počeli su da nas tuku”, tvrdi Striković.

Najteži trenutak za Strikovića bila je noć u kojoj je zajedno sa drugim logorašima slušao kako su stražari seksualno zlostavljali dvojicu zatvorenika.

Svaka noć u Omarskoj je bila teška, svaku noć su tukli i izvodili ljude. Ali, jedna je bila najteža. Izveli su dvojicu zarobljenika van. Čuli samo jauke, vrisku i udarce. Naredili su im da jedan drugom odgrizu spolne organe. Njih dvojicu poslije te večeri nismo vidjeli”, ispričao je Striković.

Prema izjavama svjedoka i navodima Tužilaštva, u logoru Omarska zatvorenici su tokom dana i noći izvođeni na ispitivanja i fizička zlostavljanja. Mnogi su usljed zadobijenih povreda umrli.

Ermin Striković tvrdi da je ulogoru Omarska prvi put vidio optuženog Željka Mejakića, tadašnjeg komandant logora,te da je on “svaki dan dolazio i razgovarao sa stražarima i vojnicima”.

Željko Mejakić je, prema navodima optužnice, od 24. maja do 30. augusta 1992.godine bio komandant logora Omarska, dok je u istom periodu Momčilo Gruban bio komandir smjene straže.

Dušan Fuštar je od 24. maja do 30. augusta 1992. godine bio jedan od trojice komandira straže u logoru Keraterm, gdje je, prema izjavama svjedoka, Duško Knežević povremeno dolazio i učestvovao u zlostavljanju zatvorenika.

Tokom unakrsnog ispitivanja advokat prvooptuženog Jovan Simić je svjedoka upitao da li je u izjavi koju je u novembru 1994. godine dao istražiteljima Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) preuveličavao kada je rekao da je bez metka ubijeno 4.000 osoba u logoru Omarska.

“To je bila moja lična procjena, a ne preuveličavanje. Rekao sam to jer sam tako osjećao i jer su ljudi dovoženi živi, a odvoženi mrtvi”, obrazložio je svjedok Striković.

Goran Rodić, advokat treće optuženog Fuštara, pitao je svjedoka da li su tokom boravka u logoru Omarska zatvorenici dobivali pakete, te med i pivo, što je svjedok potvrdio.

“Nekada smo dobivali pakete od prijatelja, ali to nije bilo tako često. Nekim teško povrijeđenim zatvorenicima su davali med i pivo da se brže oporave”, istakao je Striković.

Nastavak suđenja zakazan je za 9. mart.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao