Subota, 25 oktobra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

U nastavku izvođenja dokaza Tužilaštva, dva svjedoka govorila su o navodima optužnice kojom se Dragan Damjanović tereti za ratne zločine počinjene u Vogošći 1992. godine.

U dijelu optužnice protiv Damjanovića, bivšeg pripadnika vojske Republike Srpske, navodi se da je u julu 1992. godine «iz jednog naselja u Vogošći, zajedno sa kolegom pod nadimkom Mićo Četnik prinudno odveo iz njihovih stanova dvije osobe, kojima su svezali ruke žicom, nasilno ugurali u auto i odvezli u nepoznatom pravcu».

Svjedok Salko Kolar je u julu 1992. godine sa prozora svog stana u Vogošći vidio kako su Dragan Damjanović i Mićo Četnik izveli komšiju Bekira Salihodžića.

«Nakon nekog vremena u kuću je ušla moja desetogodišnja kćerka i rekla da su je neki ljudi otjerali iz haustora, a poslije je vidjela kako su iz susjedne zgrade izveli i komšiju Muharema Bajramovića», kazao je Kolar.

U strahu za svoju i sigurnost porodice, Kolar je rekao da je trazio pomoć od komšije Jove Kuburića, koji je Srbin.

«Imao sam sreću da je u cijeloj toj situaciji bilo i dobrih ljudi. Upravo komšija Kuburić me spasio», ispričao je Kolar.

Nakon nekoliko dana skrivanja, Salku Kolara su Kuburić i drugi komšija Zlatko Todorović, također Srbin, odvezli do linije razdavjanja i pomogli mu da se prebaci na teritoriju koju su kontrolisale snage Armije BiH.

«Zahvalan sam im obojici. Da njih nije bilo i mene bi Damjanović odveo i vjerovatno se nikada više ne bi vratio», rekao je na kraju svjedočenje Salko Kolar.

Jovo Kuburić se zatim pojavio u sudnici kao drugi svjedok Tužilaštva protiv Damjanovića. On je potvrdio da je komšiji Kolaru ponudio skrovište u svom stanu.

Za vrijeme rata Kuburić je bio borac Vojske Republike Srpske. «Nisam htio da ratujem ali su me prinudno mobilisali u maju 1992. godine», ispričao je u sudnici.

«Prije nego što bih otišao na liniju, ostavljao bih komšiji hrane i pića i moju pušku. Rekao sam mu da je ima uz sebe ako mu bude trebala za samoodbranu», ispričao je Kuburić.

Nastavak suđenja zakazan je za 17. jula 2006. u 10 sati.

Najčitanije
Saznajte više
Za ispravljanje pogrešnih identifikacija nakon rata potrebni novi uzorci krvi i više stručnjaka
Svake godine u Bosni i Hercegovini neko od porodica sazna da je ranije prepoznao i ukopao pogrešne posmrtne ostatke misleći da su njihovi najmiliji, ali takvih slučajeva moglo bi biti i više ukoliko bi sve porodice pristale da daju krv za DNK identifikaciju. Potragu za preostalim nestalim osobama usporava i nepostojanje krovne državne agencije za sudsku medicinu, kao i nedostatak forenzičkih arheologa, patologa i drugih stručnjaka koji bi posao preuzeli od međunarodnih kolega.
Kako je članica CIK-a BiH označena lažnim posmatračem izbora u Gruziji?
Evropska platforma za demokratske izbore ocijenila je da je članica Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine Vanja Bjelica-Prutina u Gruziji učestvovala kao “lažni posmatrač” na izborima, zbog medijske izjave koju je dala. Ona tvrdi da navodi nisu tačni, te da je ona komentarisala samo tehničke aspekte izbora, a nikako rezultate ili demokratske procese u vezi sa izborima.