Članak

Tintor: Naoružavanje Srba u Vogošći

Svjedok Tužilaštva BiH je izjavio da je 1992. godine čuo da Jovan Tintor naoružava stanovništvo srpske nacionalnosti na području Vogošće.

Suvad Kršo je ispričao da su početkom proljeća 1992. godine, mještani sela Krše kod Vogošće počeli organizovati straže. Od naoružanja, prema njegovim riječima, imali su lovačke puške, nekoliko pištolja te pravljeno oružje.

“Komšije Srbi su počeli prije sa stražama. Napravili su rovove. Par puta smo se sastajali, oni su imali automatsko oružje. Rečeno nam je da Jovan Tintor naoružava sve Srbe”, rekao je svjedok.

Kršo je kazao da nije imao kontakt s Tintorom, ali da je čuo kako je on bio glavni za sve.

Mještani nisu bili pripadnici vojnih formacija, izjavio je Kršo, ali je došao dopis iz Teritorijalne odbrane (TO) da se popišu svi vojno sposobni muškarci.

“Brane Vlačo nas je 25. maja pozvao u vikendicu na dogovor. Softić Kasim, C-5 i ja smo pozvani. Nismo imali oružje, ni uniformu. Oni su tražili od nas da ih propustimo da zauzmu kote iza naših kuća, da nam neće ništa biti i da predamo oružje. Vlačo je vodio taj razgovor”, prisjetio se svjedok.

Kako je rekao, žene i djeca su otišli prema vogošćanskom naselju Ugorsko, dok su muškarci ostali čekajući šta će se desiti. Taj dan, prema njegovim riječima, počela je pucnjava, te su stanovnici Uglješića počeli dolaziti u Krše.

U šumi iznad sela, kazao je svjedok Kršo, bili su naoružani Srbi, koji su sve mogli posmatrati. Pojasnio je da je vojska iz Sarajeva došla iza leđa tih Srba i tu je nastala borba.

“Ko je imao išta pucalo se iz našeg sela… Poslije pucnjave mi smo se izvlačili prema Ugorskom. Petero ljudi je ostalo… Nakon sedam dana, traktorom su otišli po njih, i dovučeni su. Nisam vidio njihova tijela”, izjavio je svjedok.

Tužilaštvo BiH tereti Tintora, nekadašnjeg predsjednika Kriznog štaba općine Vogošća, za učešće u nezakonitom zatočavanju, mučenju, premlaćivanju, tjeranju na prinudne radove i ubistva velikog broja žrtava bošnjačke i hrvatske nacionalnosti počinjena na više lokacija, uključujući logore.

Ferka Karačić, nekadašnja medicinska sestra u Domu zdravlja Vogošća, rekla je da je 17. maja izašao spisak radnika koji neće više dolaziti na posao.

“Ja sam bila na spisku. Ovi koji neće dolaziti bili su nesrpske nacionalnosti”, kazala je ona.

Suđenje će se nastaviti 5. juna.

 

 

Emina Dizdarević Tahmiščija