Darko Bosančić kazao je da je bio u specijalnom odredu policije u Banjaluci i da mu je Danko Kajkut bio prvi pretpostavljeni. On je naveo da su u komandi jedinice bili Ljuban Ećim, Zravko Samardžija, Nenad Kajkut i Nenad Stevandić. Prema njegovim riječima, u jedinici je vladala stroga disciplina.
“Danko je kažnjavao neposlušne”, naveo je Bosančić.
On je ispričao kako su upućeni u Kotor-Varoš.
“Danko nam je rekao da idemo u u Kotor-Varoš, da nema ratnih dejstava, da preuzmemo Stanicu policije i neka ključna mjesta… Ušli smo bez ispaljenog metka”, prisjetio se svjedok.
On je rekao da je njegov prvi vod bio smješten u bolnici. Naveo je da su prvi dan u policiju privodili lica i oduzimali oružje. Kako je rekao, privođena su lica hrvatske i bošnjačke nacionalnosti, a bilo je i srpske.
Bosančić je kazao da su privedene ispitivali članovi komande jedinice i da su neki puštani a neki zatvarani. Tužilac Dževad Muratbegović ga je podsjetio da je u istrazi izjavio da je privedene ispitivao i Danko Kajkut.
“Normalno da će prvo doći Danku pa onda komandi”, rekao je svjedok.
On je rekao da je vidio privedene dok su stajali u policiji i da su neki imali povrede od udaraca. Nakon što mu je tužilac predočio iskaz iz istrage, kazao je da nikada nije izjavio da je optuženi tokom privođenja i dovođenja tukao lica.
“Moja greška što nisam pročitao (iskaz)”, rekao je Bosančić, dodajući da mu je u istrazi pokazan snimak na kojem se vidi kako Kajkut udara jedno lice.
Govoreći o akciji u Bilicama, svjedok je rekao da je iz tog sela bilo najviše provokacija i da su naišli na otpor prije nego što su ušli. On je rekao da je poslije akcije zarobio jednog mladića koji je bio ranjen i koji je kao i on imao 21 ili 22 godine.
Prema iskazu iz istrage, svjedok je izjavio da je vidio kako Kajkut vodi tog mladića svezanog konopcem za vrat i da mu govori da pase travu, te da mu je on govorio da ga pusti, ali da Kajkut nije reagovao.
Bosančić je negirao da je rekao da je Danko vodio mladića za konopac već da je samo vidio konopac oko vrata mladića.
On je rekao da je u naselju Kotor stradalo najviše pripadnika njegove jedinice i da je pokrenuta akcija, ali da on u njoj nije učestvovao. Čuo je da su mještani Kotora dovedeni pred bolnicu, ali je negirao da je čuo da su tučeni u špaliru.
Kajkut je optužen u svojstvu komandira Prvog voda Specijalnog odreda milicije Centra službi bezbjednosti Banjaluka za zločine protiv čovječnosti. Na teret su mu stavljena zatvaranja, mučenja, ubistva i silovanja.
Željko Tešić posvjedočio je kako je grupa civila dovedena u krug Doma zdravlja. On je rekao da je bio ljekar i da je kroz prozor vidio da ih tuku, a da su jednog su čovjeka udarili nečim što mu je ličilo na cjepanicu.
“Mislio sam da se neće moći dići”, rekao je Tešić, dodajući da se čovjek ustao i stao u vrstu.
On je kazao da su u Domu zdravlja tada boravili specijalci i da je njihov komandir bio Danko Kajkut. Prema njegovim riječima, Kajkut je glasno pričao i drugi policajci su ga se plašili.
Odbrana nije imala pitanja za svjedoke, a nastavak suđenja zakazan je za 21. septembar.




