Članak

Odbrana zatražila oslobađanje Kornjače

26. Marta 2014.00:00
Odbrana je u završnoj riječi zatražila oslobađanje Miluna Kornjače od optužbi za zločine počinjene tokom 1992. godine na području općine Čajniče.

This post is also available in: English

Braniteljica Milana Borovčanin-Bulić je istaknula da je Kornjača nevin čovjek, jer nije počinio nijedan zločin za koji se tereti.
Prema njenim riječima, Optužba nije dokazala postojanje čete, odnosno jedinice “Plavi orlovi”, niti da je optuženi bio komandir jedinice. Stoga, kako je dodala, on nije mogao poduzeti radnje da izvršilac ubistava na Mostini bude kažnjen. 
“Status jedinice ostao je nerazjašnjen, što za sobom povlači odgovornost optuženog. Da je optuženi bio komandir čete, odnosno jedinice, Optužba dokazuje paušalno i proizvoljno, na osnovu iskaza saslušanih svjedoka. Nije bilo zvaničnih dokumenata”, kazala je Borovčanin-Bulić.
Tužilaštvo BiH tereti Kornjaču za progon, premlaćivanje i mučenje Bošnjaka, nezakonito zatvaranje i ubistva 11 civila iz naselja Brdo, te što nije poduzeo mjere da izvršilac ubistva 27 civila u “Lovačkom domu” na Mostini bude kažnjen.
“Postavljanje metalnog kontejnera na Mostini nije naredio Milun Kornjača, već politička vlast. Kornjača nije imao nikakvu vlast na Mostini”, rekla je Borovčanin-Bulić. 
Ona je napomenula da je optuženi, svjedočeći u svoju korist, kazao da nije izdavao nikakve naredbe za privođenje na Mostini, kao niti da je premlaćivao, mučio i ubijao ljude.
Odbrana je navela da Tužilaštvo nije dokazalo da je izvršen širok i sistematičan napad, te da je napad bio usmjeren protiv civilnog stanovništva, kao ni da su djela optuženog počinjena u sklopu udruženog zločinačkog poduhvata.
“O statusu civilnog stanovništva odlučivale su političke stranke. Optuženi nije u to vrijeme bio član Srpske demokratske stranke, on je bio običan vojnik… Bio je polupismeni seljak, koji je volio provod… Zbog izbjegavanja vojne obuke, može se zaključuti da se radi o miroljubivoj osobi, a ne ratnom zločincu”, rekla je Borovčanin-Bulić.
Ona je navela i da je optuženi jednom odlazio u Novi Sad na liječenje, jer je bio ranjen.
Navodeći da je bolestan, Kornjača je zatražio dodatno vrijeme kako bi se pripremio da se obrati Sudu, što je Vijeće prihvatilo.
Kornjača će završnu riječ iznijeti 16. aprila.

Povezani članci

Albina Sorguč


This post is also available in: English