Subota, 1 augusta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Kako je najavljeno iz Suda BiH, sutra bi trebao biti produžen pritvor Pašku Ljubičiću koji je 22. septembra prebačen iz Haga u Sarajevo.

Ljubičić od kraja septembra čeka na prilagođavanje optužnice domaćem zakonodavstvu i njeno potvrđivanje od Suda BiH.

Kako saznaje Justice Report, Tužilaštvo je prošle sedmice prilagođenu optužnicu uputilo na potvrđivanje Sudu, a odgovor očekuju ove sedmice.

Haška optužnica tereti bivšeg komandira VI bataljona Vojne policije Hrvatskog vijeća obrane (HVO) Paška Ljubičića za zločin protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja.

Optužen je da je 1993. godine zajedno sa pripadnicima svoje jedinice učestvovao u napadu na Vitez i okolna sela.

U ovom napadu je ubijeno više od 100 Bošnjaka civila, veliki broj je pritvoren i mučen, a imovina im je uništavana. U napadu na selo Ahmići srušene su i dvije džamije.

Paško Ljubičić je već pet godina u pritvoru. Predao se 21. novembra 2001. godine. Prije toga se 14 mjeseci krio u Hrvatskoj pod lažnim imenom Toni Rajić.

Najčitanije
Saznajte više
Obilježavanje godišnjice zločina u Budimu kod Sanskog Mosta
Porodice žrtava iz zaseoka Budim kod Sanskog Mosta obilježit će 34. godišnjicu zločina sjećanjem na 14 ubijenih civila porodice Alibegović.
Tim UN-a u BiH podržao povrat PDV-a na pomagala za osobe s invaliditetom
Tim Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini podržao je zakonodavnu inicijativu za povrat PDV-a na ortopedska, slušna i vidna pomagala, ocjenjujući da bi smanjenje njihovih troškova uklonilo važne finansijske prepreke i unaprijedilo samostalan život, inkluziju i ostvarivanje prava osoba s invaliditetom.
Osumnjičeni Poljak s jasnom namjerom došao u Međugorje