Godinu nakon potvrđivanja dvije optužnice za ratne zločine počinjene u Mostaru tokom 1993., suđenja još nisu počela, a iz mostarskog Kantonalnog suda objašnjavaju da je u ovoj godini prioritet dat predmetu za zločine u Čapljini.
Županijsko državno odvjetništvo u Splitu podiglo je optužnicu protiv Nedjeljka Obradovića, bivšeg komandanta Hrvatskog vijeća obrane (HVO), zbog ratnog zločina protiv civilnog stanovništva i ratnih zarobljenika tokom 1993. i 1994. na području Čapljine, potvrđeno je za Detektor.
Vrhovni sud Federacije BiH potvrdio je presudu kojom se Dragan Milanović oslobađa optužbi za ratni zločin protiv civilnog stanovništva počinjen 1993. na području Čapljine.
Posljednji zatvorenici su početkom oktobra 1993. napustili “Dretelj” kod Čapljine, gdje je šest njih ubijeno, ali istraživanje BIRN-a pokazuje da, 29 godina poslije, najmanje osam pripadnika Vojne policije i sigurnosnih službi HVO-a i odgovornih koji su potpisivali dokumente o uslovima, ubistvima ili puštanjima logoraša nikada nisu procesuirani pred domaćim pravosuđem.
Kantonalno tužilaštvo u Mostaru predložilo je razdvajanje postupka protiv nedostupnog Ade Alagića u odnosu na ostale optužene za ratni zločin počinjen kod Čapljine 1993. godine, čemu su se usprotivile Odbrane.
Vlasti u Srednjobosanskom kantonu nisu ispoštovale rok za otklanjanje
diskriminacije u obrazovanju zbog postojanja “dvije škole pod jednim krovom”,
utvrđeno je presudom Ustavnog suda. Zbog neprovođenja ove i drugih presuda
učenici širom BiH će jednu školsku godinu provesti u sistemu koga je presuda
opisala segregacijskim. Borci za ljudska prava i međunarodne organizacije
to opisuju opasnim zbog razvoja narativa podjela i mržnje kod mladih.
Lokalne vlasti u Bosni i Hercegovini odlučile su ignorisati poziv bivšeg visokog predstavnika da uklone murale u čast osuđenih ratnih zločinaca kakvi postoje u najmanje pet opština što otežava život povratnicima u ova mjesta, pokazuje analiza Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH). Državno tužilaštvo je u međuvremenu odbacilo tri od nekoliko desetina prijava za negiranje genocida ili ratnih zločina.
Prije 28 godina zatvoren je “Dretelj”, jedan od najvećih i najzloglasnijih logora na području Čapljine, u kome su zatvorenici mučeni, maltretirani i seksualno zlostavljani te svakodnevno izgladnjivani. Sutra, 28. septembra, bivši zatvorenici neće posjetiti ovaj objekat zbog nedozvoljenog ulaska, a neki od njih su svoja bolna sjećanja podijelili u razgovoru za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).
Ustavni sud Bosne i Hercegovine zaključio je da nije došlo do kršenja prava na pravično suđenje, te odbio kao neosnovanu apelaciju Tonće Rajiča, osuđenog na dvije godine zatvora zbog zločina protiv civilnog stanovništva počinjenog u logoru “Dretelj” kod Čapljine.
Grupa aktivista, uz podršku Centra za nenasilnu akciju (CNA) Sarajevo – Beograd, obilježila je novih osam lokacija stradanja na području Livna, Ljubuškog i Čapljine, čime iskazuju solidarnost sa žrtvama i ukazuju na važnost primjerenog obilježavanja mjesta zločina.