Pristiglo 19 informacija o grobnicama putem aplikacije “Prijavi lokaciju”
Seminar je organizovan u Konjicu, kao dio Regionalnog projekta o ratnim zločinima, pod pokroviteljstvom UNDP-a i Velike Britanije, a učesnici sastanka su bili predstavnici Tužilaštva BiH, Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), INO-a BiH, Međunarodnog komiteta Crvenog krsta/križa, Federalne uprave civilne zaštite, ICMP-a te Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove.
“Nakon rada ove grupe s ciljem identifikovanja i prevazilaženja problema s kojima se ove institucije susreću u procesu traženja nestalih osoba, a u smislu traganja za lokacijama grobnica, odnosno zbog nedostatka pouzdanih informacija na kojima se one nalaze, istakla se potreba pokretanja medijske kampanje koja bi imala za cilj promociju aplikacije ICMP-a za prijavljivanje masovne grobnice. Aplikacija ‘Prijavi lokaciju’ na stranici ICMP-a omogućava prijavu mjesta grobnice uz pomoć mape, uz lične podatke ili pak potpuno anonimno”, navodi se u saopćenju INO-a BiH.
U saopćenju stoji da je cilj kampanje da se uputi apel svim građanima BiH da na ovaj način prijave pojedinačnu ili masovnu grobnicu, kako bi žrtve zločina pronašle svoj konačni smiraj.
“Na sastanku je zaključeno da je i dalje potrebno raditi na harmonizaciji i koordiniranom pristupu, kada je u pitanju saradnja između institucija koje se bave potragom za nestalim osobama, te kako bi se sve informacije o potencijalnim grobnicama koje se dobiju zapravo trebale slijevati na jedno mjesto, a da bi se dalje efikasnije provjeravale”, navodi se u saopćenju.
Na sastanku je utvrđeno i da je Institutu za nestale osobe BiH potrebna bolja komunikacija s Tužilaštvom BiH u dijelu praćenja toka i rada na informaciji koju Institut proslijedi Tužilaštvu BiH.
“Primjer odlične saradnje između ovih institucija u potrazi za nestalima predstavlja koordiniran rad koji je doveo do pronalaska masovne grobnice na Igmanu iz koje su nedavno ekshumirana tijela 12 žrtava”, saopćeno je iz INO-a BiH.