Petak, 18 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Sud BiH izlaz
Sud BiH. Foto: BIRN BiH 

Postupajući tužilac Ivan Matešić za BIRN BiH je potvrdio da je određen pritvor od mjesec dana za Gorana Sarića, bivšeg komandata Specijalne brigade policije Republike Srpske (RS), koji je ranije u dva predmeta oslobođen optužbi za genocid u Srebrenici i zločine u Sarajevu.

Na ročištu održanom pred Sudom Bosne i Hercegovine, kako je kazao Matešić, određen je i pritvor za Živana Miljanovića, pomoćnika komandira Stanice javne bezbjednosti (SJB) Bijeljina, Stevu Bokarića, pripadnika Službe državne bezbjednosti Bijeljina, Jovicu Petrovića i Mirka Simića, pripadnike Interventnog voda SJB, te Ljubu Markovića i Slavenka Kočevića, pripadnike Specijalnog voda Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Republike Srpske, takozvane “Pahuljice”.

Kako je rekao, određivanje pritvora je zatraženo zbog uticaja na svjedoka i mogućnosti bjekstva osumnjičenih.

Sarić i ostali su uhapšeni jučer, 3. decembra.

Kako je ranije saopćilo Tužilaštvo BiH, oni su osumnjičeni za ubistvo 22 osobe bošnjačke nacionalnosti, među kojima je bilo sedmero djece i osam žena.

Prema informacijama BIRN-a BiH, uhapšeni se sumnjiče za ubistva porodica Sarajlić, Sejmenović i Malagić, koje su odvedene iz svojih kuća u bijeljinskom naselju Bukreš. Žrtve su ubijene u zoru 25. septembra 1992. godine u selu Balatun na obali Drine na području Bijeljine.

Na groblju u Sremskoj Mitrovici 2002. godine pronađeni su posmrtni ostaci 13 tijela, ukopani pod oznakama NN. Do 2011. pronađeno je i sahranjeno 18 stradalih, a četvero se još uvijek vode kao nestali.

Najčitanije
Saznajte više
Iduće sedmice počinje suđenje za zločine u Žepču
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice počinje suđenje šestorici bivših pripadnika Hrvatskog vijeća obrane i policije za zločine počinjene 1993. i 1994. u Žepču.
Pariz u julu dobija spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici bit će otvoren u julu na groblju Père Lachaise u Parizu, tokom obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Optuženi za terorizam negirao krivicu