Petak, 3 aprila 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Ilustracija: BIRN BiH 

“Na lokaciji su pronađeni fragmenti kostiju ljudskog porijekla, koji će biti upućeni u dalju sudsko-medicinsku obradu radi utvrđivanja identiteta osobe kojoj posmrtni ostaci pripadaju, putem DNK analize”, saopćeno je.

Emza Fazlić, glasnogovornica Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine (INO BiH), kaže za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) da je ekshumacija za danas okončana, a zbog sumnje da bi se na tom lokalitetu mogli naći dodatni posmrtni ostaci ekshumacija će se ponovo raditi kada to budu dozvolili povoljniji vremenski uvjeti.

“Prilikom ekshumacije na lokalitetu groblja Bare kod Doboja pronađeni su fragmenti kostiju ljudskog porijekla, a prema informacijama Instituta mogli bi pripadati žrtvama hrvatske nacionalnosti koje su nestale 1992.godine”, kazala je Fazlić.

Na ovom području u aprilu mjesecu ove godine ekshumirana je jedna osoba, o čemu je BIRN BiH ranije pisao.

U BiH se, prema podacima INO-a, traga za još oko 7.628 osoba nestalih tokom posljednjeg rata.

 

Najčitanije
Saznajte više
Vedran Lakić, Federalni ministar (drugi s lijeva) i Joseph Flynn (drugi s desna), na prezentaciji projekta Južne interkonekcije u Vladi Federacije. Foto: Detektor
Izgradnja strateškog gasovoda Južna interkonekcija uz dosta otvorenih pitanja
Prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o gasovodu “Južna interkonekcija Bosna i Hercegovina i Republika Hrvatska” nije riješen veliki broj pitanja koji su preduslov za početak gradnje, a na konferenciji za medije je naznačena mogućnost odustajanja od Istočne interkonekcije, dok je predstavnik američkog investitora negirao da o projektu razgovara s bratom koji je lobista Republike Srpske.
Državni sud. Foto: Detektor
Oslobođeni za zločine u Vitezu traži preko 47.000 maraka odštete
Šaćir Omanović je precizirao tužbeni zahtjev za naknadu nematerijalne štete u iznosu od 47.000 maraka koji potražuje od Bosne i Hercegovine, nakon što je pravomoćno oslobođen optužbi za zločine na području Viteza.
Novčana kazna za vrijeđanje povratnika u Kalinoviku
Suđenje Debevcu, Mehmedagiću i Pijuku počinje 8. aprila