Subota, 19 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English


Viši sud u Beogradu. Foto: BiRN 

Protiv Bubala je optužnicu u septembru 2017. podiglo Tužilaštvo BiH te je tada navedeno da on ima državljanstvo Srbije. Optužnicu je potom potvrdio Sud BiH, te je bilo zakazano ročište za izjašnjenje o krivnji na koje Bubalo nije pristupio, nakon čega je za njim raspisana potjernica, o čemu je BIRN BiH pisao ranije.

Bubalov predmet je u međuvremenu ustupljen Srbiji radi krivičnog gonjenja, te se na stranici srbijanskog Tužilaštva za ratne zločine navodi da je u maju ove godine protiv njega podignuta optužnica za ratni zločin protiv civilnog stanovništva, iako je Tužilaštvo BiH protiv njega podiglo a Sud BiH potvrdio optužnicu zbog zločina protiv čovječnosti.

“Shodno odredbi Zakona o pružanju pravne pomoći u krivičnim stvarima, Tužilaštvo za ratne zločine je uredilo prema zakonima Republike Srbije optužnicu Tužilaštva BiH od 12. septembra 2017.”, navodi se na stranici Tužilaštva za ratne zločine.

U Sudu BiH su, sa druge strane, naveli da do današnjeg dana nisu zaprimili obavijest o smrti optuženog Nenada Bubala.

Bubalo se optužnicom Tužilaštva BiH teretio da je u junu i julu 1992. godine, u svojstvu zamjenika komandira Vojne policije 15. bihaćke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), učestvovao u široko rasprostranjenom i sistematičnom napadu te počinio ubistva i progon civilnog bošnjačkog stanovništva.

“Tereti se da je, zajedno s drugim pripadnicima Vojne policije VRS-a, učestvovao u odvođenju najmanje pet zarobljenih civila bošnjačke nacionalnosti s područja Ljutočke doline, iz logora ‘IMT Traktorski servis Ripač’, kao i njihovim ubistvima u mjestu Hrgar, nakon čega su tijela žrtava bačena u prirodnu jamu Bezdana”, saopćeno je ranije iz Tužilaštva.

Prilikom ekshumacije 1997. godine, kako su tada naveli u Tužilaštvu, pronađeni su posmrtni ostaci 83 osobe, među kojima i posmrtni ostaci navedenih zarobljenih civila.

 

Najčitanije
Saznajte više
Iduće sedmice počinje suđenje za zločine u Žepču
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice počinje suđenje šestorici bivših pripadnika Hrvatskog vijeća obrane i policije za zločine počinjene 1993. i 1994. u Žepču.
Pariz u julu dobija spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici bit će otvoren u julu na groblju Père Lachaise u Parizu, tokom obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Optuženi za terorizam negirao krivicu