Utorak, 13 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Vijeće ministara i Parlament BiH. Foto: BIRN BiH

Ovim Prijedlogom propisani su način, uvjeti i postupak zaštite prava tokom sudskih postupaka koji se vode pred Državnim sudom, te mogućnost žalbe zbog povreda prava na suđenje u razumnom roku, koje podrazumijeva i period istrage u Tužilaštvu BiH. Ranije je Prijedlog usvojen u Predstavničkom domu, o čemu je Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) ranije pisala.

Na sjednici Doma naroda Prijedlog je usvojen jednoglasno, sa 13 glasova.

Predsjedavajući Doma naroda Bakir Izetbegović je kazao da je Zakonodavno-pravni sektor Ustavnopravne komisije utvrdio da je Prijedlog zakona usklađen i usaglašen sa uslovima pravnog sistema BiH.

Nacrt zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku koji je predložilo Ministarstvo pravde Bosne i Hercegovine, prema mišljenju pravnih stručnjaka, neće riješiti problem dugotrajnih procesa jer ne definiše jasne rokove, dok pojedini smatraju i da je potrebna veća disciplinska odgovornost sudija i tužilaca zbog propusta u radu, o čemu je BIRN BiH ranije pisao.

U samom dokumentu navedeno je da su definisani kritеriјumi zа оcјеnu trајаnjа suđеnjа u rаzumnоm rоku uključujući sve okolnosti predmeta, kao što su složenost postupka, ponašanje Suda i Tužilaštva BiH, dužina trajanja postupka, “značaj” predmeta, kao i nepredviđene vanredne okolnosti.

Prema ovom Prijedlogu zakona, prilikom odlučivanja o zahtjevu za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku uvažavaju se sve okolnosti predmeta koje se odnose na složenost u činjeničnom i pravnom smislu, ponašanje Suda i drugih organa, dužina trajanja postupka, ponašanje podnosioca pravnog sredstva, značaj koji predmet ima za podnosioca pravnog sredstva i nepredviđene vanredne okolnosti.

“Dužina trajanja razumnog roka utvrđuje se u skladu s praksom Evropskog suda za ljudska prava u Strasbourgu”, navodi se u ovom zakonu.

U slučaju kršenja prava na suđenje u razumnom roku, zbog nematerijalne štete prouzrokovane ovim kršenjem, stranci bi se isplatila novčana naknada u visini od 500 do 3.000 KM.

BIRN BiH je ranije pisao kako dugotrajni postupci pred sudovima u BiH, a koji se dešavaju najčešće zbog nedostataka u organizaciji pravosuđa, dovode do sistemskog kršenja prava građana.

Početkom ove godine u saradnji Ustavnog suda u Bosni i Hercegovini i AIRE centra za Zapadni Balkan predstavljen je i “Vodič – suđenje u razumnom roku”, u kojem se navodi da javnim vlastima ne može biti svejedno koliko efikasno se ostvaruju prava subjekata pod njihovom jurisdikcijom i zašto se, zbog nastalih sudskih zaostataka, plaćaju značajne novčane kompenzacije.

 

Najčitanije
Saznajte više
Dosjei Saveza logoraša BiH koji će biti digitalizirani. Foto: Detektor
Trajna zaštita dokaza o logorašima i žrtvama torture kroz digitalizaciju
Savez logoraša Bosne i Hercegovine krenuo je sa skeniranjem blizu 18.000 dosjea logoraša koje su prikupili od 1996. godine, kako bi arhiva koju imaju bila zaštićena i dostupna budućim generacijama, istraživačima i pravosudnim institucijama.
Termin ročišta po žalbama na presudu Dodiku će ovisiti od obimnosti predmeta
Više od mjesec dana nakon što su uložene žalbe na prvostepenu presudu kojom je Milorad Dodik osuđen na godinu dana zatvora, a Miloš Lukić oslobođen optužbe za nepoštivanje odluka visokog predstavnika, još uvijek se očekuje zakazivanje ročišta na kojem će izlagati žalbe, a advokati s kojima je razgovarao Detektor navode da se kod složenih predmeta često čeka više mjeseci na ročište.
Memić i ostali: Sastanci o gabaritima objekta investitora Malak Group
Razdvojen postupak za zločine u Zvorniku