Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Sud i Tužilaštvo BiH. Foto: BIRN BiH

Optuženi su potvrdili da su pročitali optužnicu, te da su svjesni djela koja im se stavljaju na teret i mogućih sankcija za navedena djela.

“U pogledu krivice za krivična djela koja im se optužnicom stavljaju na teret, prvooptuženi, trećeoptuženi i četvrtooptuženi negiraju krivnju”, kazala je sutkinja za prethodno saslušanje Enida Hadžiomerović.

Ona je rekla da je optužnica potvrđena 17. maja, a da su prigovori Odbrane nakon potvrđivanja optužnice odbijeni.

Optuženi Haris Špago se nije pojavio na izjašnjenju o krivici. On nije prisustvovao ni ranijim ročištima, kada je objašnjeno da je Sud obaviješten da osumnjičeni “odbija da se sprovede u prostorije Suda BiH”, a kao razloge navodi takozvani “detaljan pretres”, dok je njegov branilac ranije naveo da Špago ne prisustvuje ročištima “zbog pregleda prilikom ulaska u Sud koji vrijeđa njegova vjerska uvjerenja”.

Državno tužilaštvo podiglo je 7. maja optužnicu protiv Mehmedike, Špage, Berkovića i Mezetovića koja ih tereti za neovlašteni promet oružjem, vojnom opremom i proizvodima dvojne upotrebe.

Njih su u januaru 2020. uhapsili pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), dok je iz Tužilaštva tada saopćeno da su osobe koje su se ranije dovodile u vezu s radikaliziranim licima, pribavile određenu količinu oružja i eksploziva, s namjerom da sredstva prokrijumčare u zemlje Evropske unije (EU), gdje bi bila korištena za izvršenje kriminogenih aktivnosti.

Špago je ranije, skupa s još dvije osobe, bio optužen za pomoć Naseru Palislamoviću nakon terorističkog napada na zgradu policije u Bugojnu u junu 2010. godine, u kojem je poginuo policajac Tarik Ljubuškić, dok je teže i lakše ranjeno više njegovih kolega. Palislamović je kasnije oslobođen optužbe, dok je krivični postupak protiv Špage obustavljen.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.