Ninković i ostali: Naloženo još jedno vještačenje zbog pogoršanja zdravlja optuženog
Milan Ninković i ostali. Foto: Sud BiH
Statusna konferencija održana je povodom prijedloga Tužilaštva da se postupak protiv Ninkovića ponovo spoji sa predmetom protiv Borislava Paravca, Andrije Bjeloševića i Milana Savića, koji su takođe optuženi za zločine u Doboju.
Tužilaštvo je ovaj prijedlog iznijelo na posljednjem ročištu održanom 5. januara ove godine pozivajući se na medicinski nalaz u kojem je konstatovano poboljšanje, nakon čega je vještakinja Radojka Golijan obavila još jedno vještačenje.
Ona je kazala da je u nalazu od 21. januara bila zaključila da je opšte stanje Ninkovića zadovoljavajuće i da bi mogao prisustvovati suđenjima. Navela je da je ročište na kojem je trebalo da iznese taj nalaz odgođeno iz razloga u vezi sa pandemijom koronavirusa, a da je potom sredinom februara došlo do pogoršanja zdravlja optuženog.
Golijan je navela da su na Vojno-medicinskoj akademiji u Beogradu otkriveni novi problemi i izvršena još jedna intervencija. Prema njenom mišljenju, zbog toga Ninković za sada nije sposoban da putuje i prati postupak, te je potrebno omogućiti vrijeme za rehabilitaciju.
“U ovom momentu ne bi bilo poželjno da se izlaže fizičkom i psihičkom stresu”, kazala je vještakinja.
Tužilac Edin Muratbegović je naveo da je od posljednjeg nalaza doktorice proteklo vrijeme i predložio da se novo vještačenje obavi na Kliničkom centru u Tuzli.
Branilac Branko Risitić rekao je da nisu ispunjeni uslovi za ovakav prijedlog Tužilaštva i da ga treba odbiti. Sam Ninković je kazao da tek treba da ide na rehabilitaciju i to izvan BiH.
Vijeće je odlučilo da će biti obavljeno još jedno vještačenje na jednom od kliničkih centara. Kako je kazao predsjedavajući Vijeća Davorin Jukić biće kontaktirani klinički centri u Sarajevu, Banjaluci i Tuzli kako bi se utvrdilo ko ima najbolje kapacitete za vještačenje.
Suđenje u ovom predmetu počelo je u aprilu 2016., a postupak protiv Ninkovića razdvojen je u junu 2019. godine zbog zdravstvenog stanja. Nakon jednog od vještačenja u kojem je konstatovano da je Ninković djelimično sposoban, suđenje mu je nastavljeno, a predmeti su ostali razdvojeni.
Ninković je optužen da je, kao član Kriznog štaba Srpske opštine Doboj, učestvovao u udruženom zločinačkom poduhvatu u periodu od maja 1992. do kraja 1993. godine, progonom civilnog bošnjačkog i hrvatskog stanovništva – ubistvima, zatvaranjem i drugim nečovječnim djelima na području Doboja i Teslića.
Za iste zločine sudi se i ostaloj trojici. Paravac je, prema optužnici, bio predsjednik Kriznog štaba, Bjelošević načelnik dobojskog Centra službi bezbjednosti u Doboju, a Savić njegov zamjenik.
Suđenje je odgođeno na neodređeno vrijeme.