Petak, 9 januara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

On je optužen da je nesavjesnim radom u službi oštetio spomenuto preduzeće za 516.701 maraka.

U optužnici se navodi da je Spremo prilikom zaključivanja ugovora između Željeznica Republike Srpske kao kupca i Fabrike alatnih mašina “Rafamet” iz Poljske kao prodavca, svojim potpisom ovjerio dva priloga u kojima su opisane tehničke karakteristike prese koja je bila predmet kupovine.

Tako je, kako se navodi u optužnici, prilikom pregovora o detaljima nabavke i isporuke tražio dvostranu presu s dva cilindra. Međutim, ugovorom je kupljena jednostrana univerzalna presa s jednim cilindrom, koja se znatno razlikovala u cijeni.

“Spremo je kao član radne grupe Željeznica Republike Srpske na razgovorima o detaljima oko nabavke i isporuke novih i remontovanih mašina iz proizvodnog programa firme ‘Rafamet’ bio upoznat da je predmet nabavke dvostrana presa, pri čemu je mogao znati da uslijed razlike između cijene ugovorene prese s jednim cilindrom i ranije dogovorene prese s dva cilindra po istoj cijeni može nastupiti veća šteta”, navodi se u optužnici.

Ugovor sa “Rafametom” zaključen je 2010. godine u okviru ugovora između Vlade Poljske i Vlade Republike Srpske o dodjeli kredita u vezi s pomoći koji se odnosio na projekat modernizacije radioničkih kapaciteta za održavanje šinskih vozila Željeznica Republike Srpske.

 

Najčitanije
Saznajte više
Delimustafić i ostali: Presretnuti razgovori Lončara o spornim nekretninama i napuštanju zemlje
U nastavku suđenja Aliji Delimustafiću i ostalima za nezakonito knjiženje i preprodaju nekretnina te druga djela, preslušavani su presretnuti razgovori Zorana Lončara i drugih optuženih u vezi spornih nekretnina i napuštanju Bosne i Hercegovine.
Reakcija OSCE-a na postove Benjamine Karić: Kritičko izvještavanje se treba tolerisati
Komentar načelnice Općine Novo Sarajevo Benjamine Karić u kojem proziva novinare zbog medijskih upita smatrajući ih političkim pritiscima, predstavlja direktan i neprihvatljiv pritisak na medije, koji imaju pravo i dužnost da izvještavaju o pitanjima od javnog interesa, smatraju sagovornici Detektora.
CIK danas odlučuje o načinu ponavljanja izbora u Republici Srpskoj
Potvrđena optužnica protiv Radislava Krstića
Delimustafić i ostali: Prigovori na relevantnost telefonskih razgovora