Srijeda, 13 augusta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
sudnica Sudnica Suda BiH. Izvor: BIRN BiH

“Provest će se jedinstveni postupak protiv optuženih Željka Novakovića i Milenka Karlice i donijeti jedna presuda”, naveli su u Sudu BiH.

Karlica i Novaković, za koje su ranije iz Tužilaštva BiH naveli da su državljani Srbije, optuženi su da su od maja do septembra 1992. godine, u okviru širokog i sistematičnog napada, učestvovali u progonu civila bošnjačke nacionalnosti iz zaselaka Ekići i Alići na području Bosanskog Novog.

Protiv Novakovića je u junu 2019. potvrđena optužnica koja ga tereti za sudjelovanje u ubistvima, mučenju i progonu bošnjačkog civilnog stanovništva iz Ekića i Alića, gdje je 22. juna 1992. ubijeno 27 civila.

“Prilikom napada na navedena sela i progona stanovništva iz njihovih kuća i domova, optuženi je osobno i izravno, zajedno s drugim osobama, sudjelovao u ubistvu 27 civila, muškaraca bošnjačke nacionalnosti, koje su prethodno odvojili od njihovih porodica, te tukli, mučili i zlostavljali u prisustvu njihovih djece i žena”, saopćili su ranije iz Tužilaštva BiH.

Ročište u Sudu BiH na kojem se trebao izjasniti o krivnji ranije je odgođeno jer Novaković nije pristupio, a Sud je konstatovao kako nije dobio informaciju od Ministarstva pravde da li je optuženom dostavljen poziv putem međunarodne pravne pomoći.

Optužnica protiv Karlice je potvrđena ranije, odnosno početkom 2016. godine, a prema saopćenju Tužilaštva BiH, on je kao “vođa organizirane grupe” naredio odvajanje žena i djece koji su bili u kolonama zajedno s muškarcima, i koje su potom potrpali u traktore i odvezli prema naselju Urije.

Muškarci su, kako je tada navedeno u saopćenju Tužilaštva BiH, odvedeni do mjesnog groblja, a Karlica im je naredio da kopaju zajedničku grobnicu. Potom je naredio vojnicima da pucaju u civile, u čemu je i sam sudjelovao.

Tijela manjeg broja žrtava, prema Tužilaštvu, nakon rata su pronađena, ekshumirana i identificirana, dok se za posmrtnim ostacima većeg broja žrtava još uvijek traga.

Za zločine počinjene u mjestima Alići i Ekići, u Sudu BiH je u toku suđenje Ljubanu Babiću, Ranku Balabanu, Rajku Karlici, Milenku Brčinu, Mirku Odžiću, Milenku Babiću, Ratku Goronji, Nikoli Reljiću, Draganu i Ranku Baltiću, Miroslavu Kapetanoviću i Ranku Grabu.

Najčitanije
Saznajte više
Transparency International u BiH prijavio Mariju Ćosić zbog sukoba interesa
Transparency International u Bosni i Hercegovini (TI BiH) je, nakon pisanja Detektora, podnio prijavu Komisiji za odlučivanje o sukobu interesa protiv Marije Ćosić, šefice kabineta i savjetnice Marinka Čavare te općinske vijećnice u Busovači, zbog obavljanja duple funkcije.
Dodik novčanu kaznu treba uplatiti u narednih mjesec dana
Milorad Dodik novčanu kaznu od 36.500 maraka, kojom je zamijenio kaznu zatvora, još uvijek nije platio. Za uplatu ima rok od mjesec dana.
CIK zaprimio žalbu Dodikovog advokata o oduzimanju mandata
Potvrđena optužnica protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka