Utorak, 22 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Željezni most u Doboju. Foto: Inicijativa “Obilježavanje neobilježenih mjesta stradanja”.

Iz Centra za nenasilnu akciju (CNA) su saopćili da su četiri lokacije zatočenja žepačkih Bošnjaka, Željezni most u Doboju, na kojem je ubijeno 11 civila, te Kazneno-popravni dom (KPD) Zenica obilježeni kao mjesta zatočenja civila i vojnika.

Za tijelima nekih od ubijenih logoraša iz Žepča se, prema riječima Ekrema Nadžaka, još uvijek traga.

“U Žepču sam se zadesio igrom slučaja, došao sam s rada iz inostranstva da obiđem roditelje, u tome je počeo sukob i nisam se mogao vratiti. U trenutku zarobljavanja imao sam status civila, nikad nisam bio vojnik. Prošao sam kroz nekoliko zatočeničkih objekata, od škole u Perkovićima, silosa… Dio logoraša, njih više stotina je iz Žepča prebačeno u logore u Hercegovinu, ali, srećom, ja nisam poslat”, opisuje bivši logoraš Nadžak.

Aktivisti su u Žepču obilježili objekat nekadašnjeg silosa, fiskulturnu salu Osnovne škole u Žepču, zgrade osnovnih škola u selu Ljubatovići i u mjestu Perkovići.

Prema CNA-u, u periodu od 26. juna 1993. do 31. marta 1994. godine ova mjesta, pod kontrolom Hrvatskog vijeća obrane (HVO), služila su za zatočenje više stotina žepačkih Bošnjaka. Zatočenici su bili u prenatrpanim prostorijama, podvrgnuti nehumanim uvjetima, prisilnim premještanjima, ispitivanjima, zlostavljanju i premlaćivanjima.

Kantonalni sud u Zenici osudio je bivšeg pripadnika HVO-a Pericu Adžića na četiri godine zatvora zbog ratnog zločina nad ranjenicima i ratnim zarobljenicima u školi u Žepču. Vrhovni sud Federacije BiH smanjio mu je kaznu za zločine nad ranjenicima i bolesnicima počinjene 1993. u Žepču, osudivši ga na dvije godine i osam mjeseci zatvora.

Osnovna škola Perkovići, Žepče. Foto: Inicijativa “Obilježavanje neobilježenih mjesta stradanja”.

Aktivisti su obilježili i Kazneno-popravni dom Zenica, kao mjesto zatočenja koje je bilo u nadležnosti civilnih vlasti. Ovaj dom je, kako CNA navodi u saopćenju, u periodu 1992.–1995. godine služio kao mjesto zatočenja civila i vojnika hrvatske i srpske nacionalnosti. Zatočenici su bili izloženi teškim i nehumanim uvjetima, zlostavljanju i premlaćivanju.

Na Željeznom mostu u Doboju članovi Inicijative su također postavili obilježje o stradanju. Kako se navodi, u prelasku preko rijeke Bosne ubijeno je 11 civila, a dvije osobe su preživjele strijeljanje 1992. godine. Pripadnici Vojske Republike Srpske (VRS) i Centra službi bezbjednosti (CSB) Doboj Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS) te paravojne formacije zarobili su i zatočili mještane Jablanice kod Maglaja u vojne hangare nekadašnje kasarne JNA u Usori kraj Doboja, odakle su ih izveli i odveli na Željezni most.

Također je navedeno da je u toku istraga u Tužilaštvu BiH za stradanje civila iz mjesta Jablanica kod Maglaja, i ono je obuhvaćeno predmetom “Borislav Paravac i ostali”, koji se odnosi na događaje na području dobojske regije.

Kazneno-popravni dom Zenica. Foto: Inicijativa “Obilježavanje neobilježenih mjesta stradanja”.

Domovi kulture, škole, sudovi, policijske stanice i druge lokacije su tokom rata u Bosni i Hercegovini korištene kao mjesta zatočenja, mučenja, nehumanog postupanja i ubistava, a nakon rata nisu obilježena na adekvatan način kao mjesta stradanja.

Grupa aktivista iz Bosne i Hercegovine već pet godina radi na tome da ovakve lokacije obilježe, iskažu solidarnost sa žrtvama i ukažu na važnost primjerenog obilježavanja svih mjesta stradanja, saopćeno je iz CNA.

“Nažalost, u mnogim slučajevima, radi se o zajednici koja je u nekom mjestu danas manjinska pa im se ne dozvoljava da obilježe mjesta zatočenja, mučenja ili ubistava. Ovom aktivnošću želimo ukazati na takvu praksu koja je prisutna u cijeloj Bosni i Hercegovini, pa i regionu, želimo iskazati podršku i solidarnost sa svim žrtvama koje se godinama bore za pravo na sjećanje te pozvati lokalne vlasti da omoguće i pomognu da se ovakve lokacije obilježe”, kaže članica grupe Tamara Zrnović.


Video: Inicijativa “Obilježavanje neobilježenih mjesta stradanja”

Uz podršku Centra za nenasilnu akciju aktivisti su do sada obilježili 108 neobilježenih mjesta stradanja u Bosni i Hercegovini.

“Ako je neko bio u logoru, zna da je to patnja. Neko je otpatio manje, neko više, ja sam dobro otpatio. Tako je isto i sa onim tamo, na drugoj, na trećoj strani. Bilo bi dobro da mi logoraši porazgovaramo jedni s drugima, da se izjadamo, bez obzira s koje smo strane. Kad neko ima neku svoju bol, nemam kome da se izjadam, jedino mogu onome što osjeti isto kao i ja. Imam osjećaj da bi mi bilo lakše, da bih i ja čuo i vidio muku onog drugog, da kažem sebi da nisam sam. Volio bih da doživim i to”, kaže Mirza Maglić, predsjednik Udruženja logoraša iz Žepča.

 

Najčitanije
Saznajte više
Sudija iz Travnika sankcionisan smanjenjem plate
Davor Cilenšek, sudija Općinskog suda u Travniku, odlukom Discliplinske komisije Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH (VSTV BiH) sankcionisan je smanjenjem plate za 10 posto na period od šest mjeseci zbog neopravdanog kašnjenja u izradi odluka, potvrđeno je za Detektor.
Odbrana advokatice Vasvije Vidović ulaže žalbu na presudu
Žalbu na prvostepenu presudu Državnog suda kojom je sarajevska advokatica Vasvija Vidović osuđena na godinu dana zatvora za sprečavanje dokazivanja, Odbrana će uložiti iz svih žalbenih osnova, potvrđeno je za Detektor.
Pariz u julu dobija spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Optuženi za terorizam negirao krivicu