Utorak, 14 oktobra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Predsjedavajući Vijeća Mirko Božović je kazao da je oštećena odbila da se pojavi na razgovoru sa vještakom neuropsihijatrom Abdulahom Kučukalićem.

On je dodao da je sud učinio sve što je u njegovoj moći, ali da je oštećena odbila dodatno vještačenje, uz obrazloženje da ne želi ponovo da se vraća u traumatične događaje.

Božović je rekao da ne postoji zakonska mogućnost da sud privoli oštećenu na vještačenje i da stoga odustaju od naredbe.

Kešmerov branilac Senad Dupovac kazao je da je time povrijeđeno pravo na Odbranu i jednakost stranaka u postupku.

Kešmeru i Menziloviću suđenje je obnovljeno nakon što je Apelaciono vijeće ukinulo prvostepenu presudu kojom su kao pripadnici Armije BiH osuđeni na po pet godina zatvora zbog silovanja maloljetne osobe u maju 1993. u Sarajevu.

Ovom presudom na šest godina je osuđen i Elvir Muminović, ali je postupak protiv njega razdvojen zbog bjekstva.

Suđenje je odgođeno za 22. mart, za kada je planirano da Odbrana uloži dva materijalna dokaza kao iznošenje završnih riječi.

 

Najčitanije
Saznajte više
Buljubašić i ostali: Oca i majku pronašao ubijene blizu sela
U nastavku suđenja za zločine počinjene na području Foče, svjedok Državnog tužilaštva ispričao je kako je u decembru 1992. u Brajkovićima pronašao ubijene roditelje i brojne rođake, među kojima i djecu.
Radić Pero i ostali: Kupljenje leševa u Zvorniku
Na suđenju za zločine na području Zvornika, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričao je kako su u aprilu 1992. sakupljani leševi.
Glušac i ostali: Najavljena izmjena optužnice
Đurđić i ostali: Haotična situacija u Zijemlju
Slobodan Taranjac nije sposoban da prisustvuje suđenju
Ivanović: Rijetko išli u Foču s položaja