Mirko Aškraba,brat optuženog Đorđislava, nije mogao reći da li je njegov brat imao neku funkciju 1992. godine u Kalinoviku, ali tvrdi da je Ratko Bundalo bio komandant kasarne “Gornji logor”.
Uz Đorđislava Aškrabu, Tužilaštvo BiH tereti Ratka Bundala i Neđu Zeljaju da su1992. i 1993. godine učestvovali u ubistvima, prisilnom zatvaranju, mučenju, protjerivanju i seksualnom nasilju nad Bošnjacima sa područja Kalinovika.
Kako se navodi u optužnici, Bošnjaci, među kojima žene i djeca, bili su zatvoreni u Osnovnoj školi “Miladin Radojević” i u “Barutnom magacinu”, općinaKalinovik.
Mirko Aškraba se prisjetio kako je 1992. godine vojnim kamionom prevezao tri tijela iz Osnovne škole “Miladin Radojević” u Kalinoviku, ne znajući čija su.
“Nekoliko vojnika koji su imali brade i marame na glavi reklo mi je da auto primaknem što je više moguće školi. Nisam izlazio iz auta, ali sam na retrovizoru vidio kako unose nešto u dekama. Kasnije sam saznao da su to bila mrtva tijela”, kazao je svjedok Aškraba.
Ta tijela su, kako je istakao svjedok, prevezena do Grajseljskog polja i “ostavljena na ledini”.
Mirko Aškraba je ispričao da je naredbu da uzme kamion i ode do škole zajedno sa dvojicom vojnika, od kojih je jedan imao traku sa oznakom Crvenog krsta,dobio od svog nadređenog Radojice Đakovića. Svjedok je kazao da je tada radio kao stražar u kasarni “Gornji logor”.
“Kad smo odvezli tijela i vratili se, ovaj sa oznakom Crvenog krsta je sveispričao Đakoviću. Ja sam bio ljut i nešto kasnije sam mu rekao: ‘Da sam znaošta prevozim, ne bih otišao’”, dodao je svjedok.
Dužnosti stražara svjedok je, kako je kazao, obavljao “nekad do kraja novembra ili početka decembra 1992. godine, da bi potom bio poslan na stražu u selo Jelašac,općina Kalinovik.
“Kada sam došao u selo Jelašac, vidio sam zapaljene muslimanske kuće. Neznam ko je to uradio”, rekao je svjedok.
U nastavku suđenja saslušan je i Čedomir Okuka, koji je ispričao da je 1.augusta 1992. godine “bio za topom” iz kojeg su dejstvovali iznad sela Jelašac.
“Moj nadređeni Milan Mališ je naredio da idemo braniti selo Jelašac takošto ćemo dejstvovati po obroncima šume. Samo smo jedanput dejstvovali”, kazao je svjedok, istaknuvši da su na tom položaju ostali dva ili tri dana, “najviše pet”.
Okuka je naglasio da nije vidio mještane Jelašca i ne zna kakva je bila nacionalna struktura u selu.
Prema optužnici, 1. augusta je napadnuto selo Jelašac, u kojem su tada boravili samo žene i djeca, te manji broj staraca. Policajci Stanice javne bezbjednosti Kalinovik, kako se navodi u optužnici, zarobili su sve žene i djecu, pri tome im paleći kuće.
Nastavak suđenja zakazan je za 22. januar 2009. godine.