Četvrtak, 10 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Darko Mrđa i ostali. Izvor: Sud BiH

Siniša Dakić, Marinovićev pravni zastupnik, kazao je da iznos od 25.000 konvertibilnih maraka (KM) njegov branjenik traži kao naknadu nematerijalne štete zbog neosnovanog hapšenja, pritvaranja, mjera zabrane i suđenja te posljedica koje je vođenje procesa ostavilo na njega.

Dakić je naglasio da isti iznos – 25.000 KM – Marinović traži jer mu je, u periodu dok je trajao postupak, bilo onemogućeno da radi posao džudo-trenera u dva kluba i posao sudije u Džudo savezu Republike Srpske.

Fahreta Delić iz Pravobranilaštva BiH prigovorila je na visinu naknade štete.

“Država može da poduzima mjere nužne za pravilno i zakonito vođenje postupka. U službi vladavine prava takve mjere ne predstavljaju niti odmazdu niti nezakonite mjere”, rekla je Delić.

Marinović je oslobođen optužbi za ubistvo i udaranje Nihada Bašića počinjeno u ratu na području Prijedora. Njemu se sudilo zajedno s Darkom Mrđom i Zoranom Babićem.

Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine je Mrđi i Babiću kazne za ubistva i druga nečovječna djela počinjena nad bošnjačkim stanovništvom Prijedora objedinilo s presudama koje su im ranije izrečene – te je Mrđa osuđen na 20 godina, a Babić na 35 godina zatvora.

Dakić je predložio saslušanje Marinovića te četiri svjedoka i dva vještaka tokom upravnog postupka, a novo ročište zakazano je za 10. decembar.

Najčitanije
Saznajte više
Radislav Krstić prebačen u Estoniju na odsluženje ostatka zatvorske kazne
Nekadašnji komandant Drinskog korpusa Vojske Republike Srpske (VRS) Radislav Krstić prebačen je iz Pritvorske jedinice Ujedinjenih nacija (UN) u Estoniju, gdje će služiti ostatak kazne od 35 godina zatvora zbog pomaganja genocida u Srebrenici.
VSTV usvojio Strategiju sigurnosti pravosuđa u BiH
Članovi Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) su tokom drugog dana sjednice usvojili Strategiju sigurnosti pravosuđa u Bosni Hercegovini.
Članovi usvojili 39 amandmana na Prijedlog zakona o VSTV-u
Pudar: Presuda bivšem blagajniku BHANSA-e iduće sedmice
Studenti ponovno traže reakciju nadležnih nakon oktobarskih poplava