Srijeda, 26 novembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

  • Presudama je utvrđeno da je u Srebrenici u julu 1995. godine tokom genocida ubijeno više od 7.000 pretežno muškaraca i dječaka, a prognano više od 40.000 žena, djece i staraca.
  • Pred sudovima u regionu i Haagu za zločine počinjene u Srebrenici do sada je osuđeno 47 osoba, na više od 700 godina zatvora, kao i četiri doživotne kazne zatvora.
  • Danas će u Potočarima biti ukopani posmrtni ostaci devet žrtava genocida. Do sada je identifikovano skoro 7.000 žrtava genocida, a pronađene su 94 masove grobnice. U Potočarima je do danas ukopano više od 6.640 žrtava genocida. Još uvijek se traga za više od 1.000 žrtava genocida u Srebrenici.
  • Ovogodišnje obilježavanje godišnjice ograničeno je mjerama borbe protiv pandemije koronavirusa. Organizatori su apelovali da se građani suzdrže od dolaska u Potočare i program prate putem TV stanica.
  • Zvanični dio komemoracije, kojem je planirano da prisustvuju ambasadori i predstavnici domaćih institucija, odvijat će se u dvije sale, u kojima će biti po 50 osoba, a neke međunarodne zvanice koje su dobile pozivnicu, umjesto dolaska u Potočare, poslat će svoju videoporuku.

Najčitanije
Saznajte više
Koalicija “Pod lupom” zabilježila više od 30 težih oblika izbornih nepravilnosti u RS-u
Koalicija “Pod lupom” zabilježila je 32 teža oblika nepravilnosti na izborima za predsjednika Republike Srpske, odnosno pritisak na birače, kupovinu glasova, evidentiranje osoba koje izlaze na glasanje, te fotografisanje na biračkom mjestu, potvrđeno je za Detektor.
Predstavljanje istraživanja "Sigurnost novinarki u Bosni i Hercegovini". Foto: BH Novinari
Usaglasiti međunarodne instrumente s domaćim zakonodavstvom za nasilje nad novinarkama
Napadi na novinarke se često ne prijavljuju, a pored profesionalnog, izložene su i rodno zasnovanom nasilju, pokazalo je istraživanje “Sigurnost novinarki u Bosni i Hercegovini”.
Potvrđene dvije i po godine zatvora za zločine u Gacku
Osuđeni za zločin u Velikoj Kladuši otkupio zatvorsku kaznu