Četvrtak, 17 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Godinjak i ostali. Izvor: Sud BiH

Tužilaštvo se na početku osvrnulo na relevantne propise iz oblasti ratnih zločina, nakon čega je počelo sa podsjećanjem na iskaze saslušanih svjedoka tokom dokaznog postupka.

Tužiteljica Vesna Ilić podsjetila je na iskaze u vezi s incidentom kod pilane od 21. aprila 1992. godine, kada su policajci pokušali da zaustave kamion u kojem su bili naoružani ljudi i kada je došlo do pucnjave. Ona je navela iskaze prema kojima su tada ubijeni policajci bošnjačke i srpske nacionalnosti.

Ilić je kazala da su prema saznanjima nekih svjedoka u kamionu bile “Zelene beretke”, a da su neki govorili o “sačekuši”. Podsjetila je i na iskaze da je Srpska demokratska stranka tražila Godinjakovu smjenu, jer ga je dovodila u vezu s incidentom, kao i da je dan nakon pucnjave došlo do podjele policije na srpsku i bošnjačku.

Ukazano je na svjedočenja o aktivnostima Ratnog predsjedništva u Trnovu, te ulozi Godinjaka i Šarića, kao i o ratnim sukobima.

Svjedoci su, kako je napomenula, govorili o ubistvima srpskih civila u selima na području Trnova, te o saznanjima da su ih počinili pripadnici HOS-a (Hrvatske obrambene snage) izdvajajući lice po nadimku Hakala odnosno Mirko Bunoza.

Podsjetila je da su neki od tih svjedoka bili u policiji i da su zadokumentovali određena krivična djela. Jedan od njih je kazao da je radio na ubistvu sveštenika i da je Godinjaku i Šariću bilo žao zbog toga. Ilić je navela da su neki svjedoci kazali kako su mještane Ledića ubili mještani Rakitnice.

Godinjak, Šarić i Bunoza optuženi su za učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu s ciljem ubijanja i zatvaranja Srba u selima na području Trnova. Prema optužnici, Godinjak je bio načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) u Trnovu, Šarić komandant Štaba Teritorijalne odbrane (TO), a Bunoza komandant jedinica HOS-a.

Tužiteljica Ilić na današnjem ročištu, koje je trajalo dva i po sata, pročitala je 34 od pripremljenih 150 strana završnih riječi. Na pitanje Vijeća da li bi, uz ulaganje pisanih završnih riječi, neke dijelove mogla da interpretira, Ilić je kazala da ne zna da li bi mogla da preskoči neke svjedoke i da je skratila završne riječi koliko je mogla.

Bunozin branilac imao je prigovor na dugotrajno sjedenje u sudnici zbog mogućnosti zaraze, na šta je sudija Mediha Pašić rekla da će praviti češće pauze.

Naredno ročište zakazano je za 23. juli.

 

 

 

Najčitanije
Saznajte više
Ganić i ostali: Razgovarao s Ganićem, vidio Alispahića
Na suđenju za zločine u Sarajevu, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je prije kretanja kolone Jugoslovenske narodne armije (JNA) 3. maja 1992. razgovarao s Ejupom Ganićem, a da se u kasarni tog dana pojavio Bakir Alispahić.
Matuzović i ostali: Korištenje zatočenika za radove nije traženo od 106. brigade
Na suđenju za zločine na području Orašja, Odbrana Ive Oršolića uložila je materijalne dokaze kojima nastoji dokazati nadležnost Vojne policije za zatvor i način na koji su zatočenici vođeni na radove.
Radović i ostali: Sinovi odvojeni od majki
Mlaćo i Cikotić: Odluke Ratnog predsjedništva Bugojno