Četvrtak, 15 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Vještak policijske struke Mile Matijević je na osnovu dokumentacije zaključio da načelnik SJB-a i zamjenik komandira nisu imali ovlaštenja da postupaju prema zarobljenim Bošnjacima.

Prema optužnici, načelnik je bio Miodrag Josipović, a zamjenik komandira Branimir Tešić.

Matijević je kazao da su smještaj i obezbjeđenje zarobljenika nadležnost vojnih organa – vojne policije i službe za bezbjednost.

On je naveo da je određeni broj policajaca za vrijeme operacije “Krivaja 95” aktiviran u sastav Posebnih jedinica policije (PJP) Centra javne bezbjednosti (CJB) u Zvorniku.

“Njihovo učešće ne može se smatrati učešćem SJB-a, jer ona zadržava redovne poslove”, objasnio je vještak.

On je zaključio da nije postojao štab policijskih snaga u Bratuncu i da Josipović nije bio njegov član.

Matijević je govorio i o složenoj situaciji u Bratuncu u julu 1995. godine zbog velike koncentracije izbjeglica. Prema njegovom zaključku, kao manja stanica sa 35 policajaca – od kojih je dio bio angažovan u posebnim jedinicama a dio odsutan iz drugih razloga – SJB nije imao dovoljno kapaciteta.

“Načelnik se našao u vrlo složenoj situaciji… Organizovao je ono što može, dežurnu službu, patroliranje i eventualno obezbjeđenje vitalnih objekata”, rekao je vještak.

Prisustvo policije na raskrsnici u Bratuncu prilikom prolaska vojne kolone, kako je kazao, moglo je biti u svrhu odvraćanja ekscesnih situacija, a ne miješanje u vojne nadležnosti.

Tužioca Ibru Bulića interesovalo je da li je Matijević u obzir uzimao faktičko stanje i izjave svjedoka. Vještak je rekao da nije i da se rukovodio dokumentacijom i iskustvom, jer je i sam bio u policiji. Na pitanje da li mu je poznato da je policija zarobljavala Srebreničane, odgovorio je da nije i da se rukovodio propisima.

Josipović i Tešić optuženi su sa Dragomirom Vasićem, Danilom Zoljićem i Radomirom Pantićem za genocid počinjen u Srebrenici, kroz učešće u prisilnom premještanju, transportu i zarobljavanju, a neki od njih i za pogubljenja muškaraca i žena.

Prema optužnici, Josipović je bio načelnik SJB-a u Bratuncu, Tešić zamjenik komandira Policijske stanice u Bratuncu, Vasić komandant štaba policijskih snaga iz Zvornika i načelnik zvorničkog CJB-a, Zoljić komandant PJP-a CJB-a, a Pantić komandir Prve čete PJP-a.

Tužilac je vještaku predočio depeše u kojima Vasić, kao komandant Štaba CJB-a Zvornik, iznosi informacije o akciji i izdaje naredbe. Matijević je kazao da su štabovi u središtu Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Republike Srpske i CJB-ovima formirani kao koordinaciona tijela. Prema njegovom tumačenju, Vasić je informisao rukovodstvo MUP-a o dešavanjima i izdao naredbu o smjeni jedinica, za koje nije imao dalje nadležnosti.

U vezi s navodom iz depeše da je Štab angažovao snage, vještak je rekao da se misli na pripadnike koji su otišli u posebne jedinice policije.

Na pitanje Vasićevog branioca Aleksandra Lazarevića, Matijević se složio da je iz depeše vidljivo učešće vojnih jedinica. U tom slučaju, kako je naveo, policija se pretpočinjava vojsci. Dodao je da kada u aktivnostima učestvuju pripadnici posebnih jedinica policije i specijalne policije, komanduje starješina specijalne policije.

Suđenje se nastavlja 10. septembra.

 

Najčitanije
Saznajte više
Danko Kajkut: Živjela u strahu u Kotor-Varoši
Na suđenju za zločine počinjene na području Kotor-Varoši, svjedokinja Tužilaštva Bosne i Hercegovine je pod mjerama zaštite govorila o ubistvima i protjerivanju Bošnjaka.
Stovrag: Tužilaštvo se žali na nisku a Odbrana na visoku kaznu
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine zatražilo je veću kaznu za Mustafu Stovraga zbog zločina nad ratnim zarobljenicima u Goraždu, dok Odbrana smatra da je trogodišnja kazna zatvora previsoka, kao i da optuženog treba osloboditi.
Stanić i ostali: Posebni vod vršio pretrese i privođenja
Kušić: Susret s optuženim u logoru “Rasadnik”