Ninković: Stradanje u Grapskoj
Fajik Muratović je ispričao da je krajem aprila 1992. godine Grapska kod Doboja bila blokirana postavljanjem punktova na ulazu i izlazu. Prema njegovom svjedočenju, Srbi su prolazili, a Bošnjaci su vraćani zbog “vlastite sigurnosti”.
Ultimatum za predaju, kako je svjedok naveo, izdat je 10. maja.
“To je bio ultimatum za predaju nekih pripadnika Hrvatskih obrambenih snaga (HOS), za predaju naoružanja i vojno sposobnog stanovništva. Narod se iz straha nije odazvao. Tada je krenulo kao malo jača grmljavina, a onda granatiranje. Bilo je intenzivno i zastrašujuće. Oko tridesetak ljudi je izgubilo život, a više desetina je ranjeno”, opisao je Muratović.
S grupom vojno sposobnih muškaraca, svjedok je, kako je kazao, pobjegao kroz šumu, a otac mu je ispričao da se stanovništvo Grapske predalo, nakon čega je oko 400 muškaraca odvedeno u logor “Bare”.
Optužnica za zločine počinjene u Doboju tereti Milana Ninkovića, Borislava Paravca, Andriju Bjeloševića i Milana Savića da su učestvovali u udruženom zločinačkom poduhvatu koji je uključivao progon civilnog bošnjačkog i hrvatskog stanovništva.
Paravac je u to vrijeme bio predsjednik, a Ninković član Kriznog štaba općine Doboj, Bjelošević načelnik Centra službi bezbjednosti (CSB), dok je Savić bio njegov zamjenik.
Suđenje će se nastaviti 3. jula.