Ninković i ostali: Prolazak kroz špalir u školi
Svjedok je ispričao da je u maju 1992. godine istupio iz Jugoslovenske narodne armije (JNA) i otišao na obuku za pripadnike Specijalne policije koju su vodili instruktori “Crvenih beretki”.
“Bilo nas je oko stotinjak, samo nekoliko nas iz JNA. Postrojeni smo, tu nas je dočekao instruktor Riki. Prilično grubo se obratio, ponudio da odustanemo, neki su odustali. Mi ostali smo povedeni do Osnovne škole”, kazao je svjedok, čiji je identitet zabranjeno objaviti u javnosti.
Obuka u školi, kako je rekao svjedok, trajala je 21 dan.
“Dovedena je grupa. Oni jesu bili u civilu, ali je nama rečeno da su bili zarobljenici. Mi smo morali stati u špalir, oni su morali proći kroz taj špalir. Postrojavanje je vršio Riki. Oni su prošli kroz to, dobili su batine, ali otišli su na svojim nogama”, kazao je svjedok i dodao da je pokušao na udarati civile, ali ga je Riki udario po glavi.
Svjedok je rekao da su polaznici obuke imali drastična kažnjavanja zbog neposlušnosti.
“Nakon završetka obuke dobili smo uniformu, crvene beretke i trobojke. Dislocirani smo u Dom penzionera, nakon čega smo imali prvi borbeni zadatak u naselju Komarica u borbi s dijelovima ‘Riječke brigade’”, kazao je svjedok.
Odgovarajući na pitanje Odbrane Andrije Bjeloševića, svjedok je rekao da dok je njegova jedinica bila u Domu penzionera nije imala nikakvih policijskih zadataka za privođenje i hapšenje.
Osim Andrije Bjeloševića za zločine na području Doboja Tužilaštvo BiH tereti Milana Ninkovića, Borislava Paravca i Milana Savića. Oni su optuženi da su učestvovali u udruženom zločinačkom poduhvatu koji je uključivao progon civilnog bošnjačkog i hrvatskog stanovništva. Na teret su im stavljeni napadi vojske, policije i paravojnih formacija, prilikom kojih su civili ubijani i zarobljavani te odvođeni u logore.
Paravac je u to vrijeme bio predsjednik, a Ninković član Kriznog štaba općine Doboj, Bjelošević načelnik Centra službi bjezbjednosti (CSB), dok je Savić bio njegov zamjenik.
Svjedok je ispričao da je njegova jedinica sredinom jula 1992. prebačena u Derventu.
“Za mene je gospodin Bjelošević bila osoba koja je mogla izdati takvu naredbu. U Derventi smo vršili policijske poslove jer je lokalna policija bila vojno angažovana”, kazao je svjedok.
Nastavak suđenja zakazan je za 29. maj.