Petak, 21 novembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Brnjić, nekadašnji pripadnik 102. brigade Hrvatskog vijeća obrane (HVO), u dva predmeta je pravosnažno osuđen na po šest godina godina zatvora zbog silovanja i izrečena mu je jedinstvena kazna zatvora u trajanju od 11 godina i devet mjeseci.

“Smatramo da bi sud trebao imati u vidu kojom kaznom će se ispuniti svrha kažnjavanja. Ostajemo kod pismenog podneska i predlažemo da ga sud osudi na blažu kaznu zatvora”, kazao je Rifat Konjić, koji zastupa interese Brnjića.

Tužilac Miroslav Janjić je istakao da je izrečena kazna adekvatna, te da nema potrebe je smanjivati jer se radi o najtežem obliku krivičnog djela – silovanje.

“Zbog oštećenih i upornosti osuđenog, Tužilaštvo smatra da je kazna adekvatna i nema mjesta smanjenju. Pa čak nismo imali ni kajanje u toku suđenja”, izjavio je Janjić.

Sudu se obratio i osuđeni Brnjić zatraživši manju kaznu, kako bi dobio “priliku normalno da živi”.

Vijeće će odluku o žalbi donijeti naknadno.

Najčitanije
Saznajte više
Obradović i ostali: Moguće da je služba bezbjednosti preuzela aktivnosti u Novoseocima
Na suđenju za zločine na Sokocu, vještak Odbrane izjavio je da Izviđačka četa nije mogla biti pretpočinjena Vojnoj policiji za vrijeme akcije u Novoseocima i da komandir Vojne policije ne može davati naređenja pripadnicima drugih jedinica.
Ristić i ostali: Ispričao šta su optuženi radili u Orahovcu
Na suđenju za pomaganje genocida u Srebrenici, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je koje je optužene vidio u selu Orahovac kod Zvornika kada su u školu dovezeni zarobljenici, a potom odvođeni i likvidirani.
Kevac: “Čuvajte se svojih komšija”
Stanić i ostali: Saznanja o ubistvu i ukopu brata
Za zločine u Goraždu ukupno pet godina zatvora