Petak, 11 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Bivši rezervni policajac pri zvorničkoj stanici policije, Petar Jurošević posvjedočio je da mu je kolega Brano Nikolić rekao da ode na punkt policije u Pilici.

“Kad sam došao iza kućice je bio parkiran kombi. Vidio sam oko kombija da se komeša ta vojska. Vidio sam par vojnika nepoznatih. Popodne sam čuo pucnjavu iz tog Doma, trajala je pet do deset minuta”, kazao je svjedok, dodavši da je on u policijskoj kućici u to vrijeme bio sam.

Jurošević se prisjetio da su dvije osobe razgovarale i kada je on čuo taj razgovor, ušle su u njegovu kućicu i pitale ga: “Policajac, odkud ti tu? Sutra ćeš reći da smo mi ubijali, a ti nisi”. Kako tvrdi, te dvije osobe natjerale su ga da ode sa njima u Dom kulture.

Jedan ga je, kako je rekao, povukao, a on smatra da se suprotstavio odlasku u Dom da bi njegov život bio u opasnosti. U Domu, svjedok tvrdi da je vidio da su zatvorenici poubijani, njih 250 do 300.

“Kao da su zaspali”, prokomentarisao je svjedok ubijene zatvorenike u Domu kulture u Pilici.

Jurošević je naveo da su leševi ubijenih odvezeni u grobnice, naglasivši da je vidio jedan kamion u kojem su već leševi bili ubačeni.

Osobe koje su pucale u zarobljenike u Pilici su, prema mišljenju svjedoka, “plaćenici Srbi i Hrvati”.

O onom što je vidio, svjedok nije sačinio nikakav izvještaj, niti obavijestio nadređene.

Jurošević je svjedočio na suđenju Miodragu Josipoviću, Branimiru Tešiću, Dragomiru Vasiću, Danilu Zoljiću i Radomiru Pantiću, koji su optuženi za učešće u genocidu nad Bošnjacima iz Srebrenice jer su sudjelovali u prisilnom premještanju, transportu, zarobljavanju, a neki od njih i u pogubljenju muškaraca i dječaka.

Prema optužnici, Josipović je bio načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB), a Tešić zamjenik komandira Policijske stanice u Bratuncu. Vasić je, kako je navedeno, bio komandant štaba policijskih snaga iz Zvornika i načelnik Centra javne bezbjednosti (CJB) Zvornik, Zoljić komandant posebnih jedinica CJB-a, a Pantić komandir Prve čete posebnih jedinica policije.

Tokom unakrsnog ispitivanja, svjedok je kazao da je punkt u Pilici uspostavljen početkom rata 1992., i nije imao nikakve veze s događajima u Srebrenici, te da policija nije imala ovlaštenja da kontroliše vojna vozila. Ustvrdio je da kao policajac nije dobio nikakvu informaciju da će u Pilicu doći konvoj sa zarobljenicima.

Jurošević je dodao da niko od policajaca nije obezbjeđivao zarobljenike i nikog od policajaca nije vidio oko zarobljenika. Osim u Domu kulture, svjedok je rekao da su zarobljenici sa područja Srebrenice dovedeni i u Osnovnu školu u Pilici.

Nastavak suđenja zakazan je za 5. septembar.

Najčitanije
Saznajte više
Obradović i ostali: Ubijeni rođaci pronađeni na smetljištu
Na suđenju za zločine počinjene na području Sokoca, Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je pročitalo iskaz svjedoka u kojem je iznio saznanja o ubistvu rođaka.
Zatražen pritvor optuženom za zločine u Zvorniku
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je predložilo određivanje pritvora i raspisivanje potjernice ili mjera zabrane Draganu Spasojeviću, koji je optužen za zločie počinjene u Zvorniku 1992. godine, čemu se usprotivila Odbrana.
Peulići i Đurić: Bez saznanja o maltretiranju ratnih zarobljenika
Kušić: Djeca joj ranjena u napadu na Kozadre