Članak

Neodustajanja od optužnica i visoki troškovi vještačenja

8. Februara 2017.11:52
Vještačenja zdravstvenog stanja optuženih za ratne zločine u Sudu BiH koštala su do polovine prošle godine više od 20.000 konvertibilnih maraka.

Neki optuženi su vještačeni više puta, a Vinko Kondić čak 13, zbog čega je postupak protiv njega sedam godina u fazi mirovanja.

U Tužilaštvu BiH su potvrdili da nisu imali ni jedan predmet ratnog zločina gdje su odustali od optužnice a u kojem je vještačeno zdravstveno stanje optuženog i utvrđeno da je nesposoban pratiti suđenje. Razlog je mogućnost da optuženi ozdravi.

Dugogodišnji advokat Milorad Stojanović je kazao da je “normalno i prirodno očekivati da tužilac neće da odustane od optužnice”.

“Šta će njemu taj belaj da odustane i da ga javnost ‘podere’”, rekao je Stojanović.

S druge strane, u Sudu BiH kada se utvrdi da optuženi nije sposoban da učestvuje u procesu, donosi se rješenje o prekidu postupka. U praksi to znači da se predmet “stavlja u fazu mirovanja”.

U Sudu BiH se trenutno predmeti protiv šest optuženih za ratne zločine nalaze u fazi mirovanja. Već sedmu godinu u fazi mirovanja je suđenje Vinku Kondiću, optuženom za zločin počinjen u Ključu.

Polovinom juna prošle godine, vještakinja Zorica Lazarević je pojasnila da Kondić nije, niti će biti sposoban da učestvuje u sudskom postupku. “Potpuno je fizički nesposoban da dođe na sud, a ima i psihičke smetnje”, kazala je Lazarević.

Za Kondića je utvrđeno da boluje od Parkinsonove bolesti.

“Parkinsonova bolest ne mora direktno utjecati na svijest čovjeka da on ne može da se brani. Kondić ne može da prisustvuje suđenju jer je nepokretan, a ne može se suditi u njegovu odsustvu”, rekao je Stojanović.

U Sudu BiH su potvrdili da je Kondić vještačen 13 puta.

Sudu vezane ruke

Cijenu vještačenja propisuje cjenovnik jer nisu sva iste težine. “Jednostavna vještačenja idu od 50 do 150 maraka, srednje specifične težine od 150 do 300, i složena timska su preko 300 maraka”, kazao je neuropsihijatar Abdulah Kučukalić, koji je vrlo često angažovan kao vještak.

Do polovine prošle godine Sud BiH je izdvojio ukupno 20.677 maraka za vještačenja medicinskog stanja optuženih za ratne zločine.

Prema nalazima vještaka, duševno oboljenje može biti trajno ili privremeno, ili pak može biti neko oboljenje koje nema veze s duševnim stanjem.

Boris Grubešić, glasnogovornik Tužilaštva BiH, rekao je da su dužni da utvrđuju da li je zdravstveno stanje optuženog poboljšano u mjeri da može da učestvuje u postupku, i zbog toga predlaže sudu da izda naredbu za vještačenje.

“Kada se zdravstveno stanje optuženog poboljša u mjeri da je sposoban da učestvuje u postupku, krivični postupak se mora nastaviti”, kazao je Grubešić.

Stojanović je pojasnio da su “sudu ruke vezane” zbog ponašanja tužioca koji raspolaže optužnicom ili zbog vještaka koji utvrđuju zdravstveno stanje.

“Tužilac može da odustane od optužnice, nakon čega će sud donijeti presudu kojom se optužba odbija. Ukoliko tužilac neće da odustane i čeka poboljšanje zdravstvenog stanja, sud mora predmet da drži u fazi mirovanja dok se ne desi smrt ili poboljšanje zdravlja”, rekao je Stojanović.

Tužioci su istakli da ne odustaju od optužnica, već čekaju da lice ozdravi ili umre.

Različiti nalazi

Sud BiH redovno zakazuje ročišta na kojima vještaci iznose nalaze i mišljenja o zdravstvenom stanju optuženih, odnosno da li je došlo do poboljšanja ili ne.

Trenutno u Sudu BiH u fazi mirovanja su suđenja protiv Marinka Bjelice, optuženog za zločin u Kalinoviku, Dragoslava Bojića, optuženog za zločin u Kotor-Varoši, Kahre Vejzovića, koji je optužen za zločin u Kladnju, i Mehmeda Sadikovića, kojem se na teret stavlja zločin počinjen u Bugojnu.

U fazi mirovanja je suđenje protiv Nedžada Hodžića. On je osuđen na 12 godina zatvora za zločin u Trusini kod Konjica. Istodobno mu se sudilo za zločin počinjen na planini Igman, ali su vještaci utvrdili da on nije sposoban za suđenje, i taj predmet je u fazi mirovanja.

“Sve su to neprihvatljive stvari, o kojima će konačnu odluku donijeti vjerovatno Ustavni sud BiH ili Sud u Strasbourgu. To je zaista jedna crna mrlja u praksi Suda BiH”, kazala je Hodžićeva braniteljica Nedžla Šehić.

Ona je pojasnila da je nedopustiv stav Sudskog vijeća iz predmeta “Trusina” jer su upoznati da su urađena vještačenja u predmetu za zločin počinjen na Igmanu i da je utvrđeno da je optuženi teško bolestan.

U predmetu “Trusina” urađeno je više vještačenja, a neki vještaci su zaključili da je Hodžić sposoban za suđenje.

U fazi mirovanja je tri godine bio i predmet protiv Zulfikara Ališpage, optuženog za ratni zločin počinjen u Trusini. Vještaci su utvrdili da je njegovo zdravstveno stanje dovoljno dobro da prati suđenje, ali će detaljan nalaz i mišljenje iznijeti krajem februara.

Albina Sorguč