Članak

Ulaskom u drugu deceniju – ekspanzija rada BIRN-a BiH

29. Decembra 2016.14:08
Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) u jedanaestoj godini rada počela je izvještavati o korupciji, organizovanom kriminalu i terorizmu, a zadržala je svoje mjesto kao vodeći medij za praćenje procesuiranja ratnih zločina i rada pravosuđa.

U protekloj godini, BIRN BiH je objavio ukupno 2.258 vijesti, izvještaja i analiza, a zabilježen je rekordni broj republikacija u drugim medijima, koji je premašio 12.500.

Sredinom godine, BIRN BiH je pustio i novu stranicu pod nazivom detektor.ba, koja ima mnogo naprednije opcije pretraživanja od ranije domene.

BIRN BiH od januara 2016., po prvi put, izvještava o korupciji, organizovanom kriminalu i terorizmu. Uz praćenje sudskih postupaka, pisali smo analize i istraživanja kako bismo ukazali na izazove s kojima se agencije za provedbu zakona i pravosuđe suočavaju. Objavljeno je više od 320 tekstova o ovim temama.

U julu je organizovana i konferencija na kojoj su predstavljene analize stanja za oblasti terorizma, organizovanog kriminala i korupcije. BIRN BiH je tako pokazao da se na državnom nivou u predmetima organizovanog kriminala institucije suočavaju s problemom oduzimanja ilegalno stečene imovine, kao i da Tužilaštvo BiH targetira sitnije slučajeve korupcije.

Objavljen je veći broj analiza i nekoliko istraživanja, kojima smo ukazali na kršenje zakona o javnim nabavkama u institucijama BiH, kršenje regulacionih planova pri gradnji arapskih hotela, kao i na probleme koje država ima s ilegalnim naoružanjem i trgovinom djecom.

Srđan Blagovčanin iz Transparency Internationala rekao je da je BIRN BiH u ovoj godini ukazao na neke od gorućih problema u društvu.

“BIRN je izvrstan primjer kako profesionalno i odgovorno novinarstvo može igrati važnu ulogu u društvu, u smislu otvaranja i adresiranja ključnih društvenih pitanja, čineći na takav način prvi korak u njihovom rješavanju”, kazao je Blagovčanin.

Na proljeće je u Sarajevu organizovana regionalna konferencija na temu terorizma, gdje je predstavljeno brojno stanje boraca na stranim ratištima koji dolaze iz zemalja bivše Jugoslavije, kao i izazovi s kojima se ove zemlje suočavaju u borbi protiv radikalnog ekstremizma.

Kontinuitet praćenja ratnih zločina

BIRN BiH je nastavio pratiti sva suđenja za ratne zločine pred Državnim sudom. Objavljeno je čak 1.037 dnevnih tekstova iz sudnica. Objavljene su 72 analize, od čega je bilo 17 analiza predmeta ratnih zločina okončanih pred Sudom BiH.

Osim toga, pisali smo i o problemima silovanih žena koje danas ne mogu biti majke, uništenju spisa za ratne zločine u Prijedoru, kao i o problemima koje imaju advokati, svjedoci i optuženi koji priznaju krivicu u predmetima ratnih zločina.

Na jesen je održana i regionalna konferencija o saradnji u predmetima ratnih zločina, kao i trening za novinare o izvještavanju iz sudnica i pisanju o temama tranzicijske pravde.

Nastavljeno je i izvještavanje sa nivoa entetitskog pravosuđa, o suđenjima za ratne zločine, ali i predmetima korupcije. Ukupno su objavljena 334 članka.

Tužilac Okružnog tužilaštva u Istočnom Sarajevu Tarik Crnkić smatra da je BIRN BiH profesionalno izvještavao sa suđenja.

“Smatram da je izvještavanje BIRN-a BiH objektivno i zasnovano na pravnim standardima, koje omogućava upoznavanje šire javnosti s radom na ovim predmetima”, kazao je Crnkić.

Uz praćenje procesuiranja ratnih zločina u BiH, nastavljeno je izvještavanje o suđenjima pred Haškim tribunalom. Ukupno je objavljeno više od stotinu tekstova, a najviše pažnje izazvala je presuda bivšem predsjedniku Republike Srpske Radovanu Karadžiću, kao i intervju koji je neposredno pred izricanje prvostepene presude dao BIRN-u BiH.

Karadžić je nepravosnažno osuđen na 40 godina zatvora za genocid i druge zločine u BiH, a njegov intervju je republikovan u više od stotinu međunarodnih, regionalnih i domaćih medija.

Monitoring pravosuđa

U ovoj godini, BIRN BiH je pratio disciplinske postupke protiv sudija i tužilaca, kao i sjednice Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV). Ukazivali smo na nedostatke u sistemima ocjenjivanja sudija i tužilaca koji destimulišu rad na teškim predmetima.

U 12 emisija TV Justice, koje se prenose na dvadesetak stanica, kao i preko satelita, gledaoci su mogli vidjeti priče o disciplinskim postupcima protiv sudija i tužilaca, ratnim počecima Sarajevo Film Festivala, ženama u uniformama, stradanju Roma, kao i prvu TV emisiju posvećenu terorizmu.

Urednici BIRN-a BiH su u toku protekle godine gostovali kao analitičari u većem broju medija i dali preko stotinu izjava za različite medije u vezi s pravosuđem, ratnim zločinima, terorizmom i borbom protiv korupcije.

Urednica N1 televizije Džejna Habibović kazala je da su za ovaj medij sadržaji BIRN-a BiH, kao i gostovanja njegovih urednika, bili od velike pomoći.

“Pravosudne teme, posebno osjetljive poput ratnih zločina ili terorizma, teško je približiti gledateljima, i u ovom smislu su nam koristili profesionalni sadržaji BIRN-a BiH”, rekla je ona.

BIRN BiH je u protekloj godini ostvario saradnju s donatorima, među kojima su: Norveški MFA, Švicarski FDFA, National Endowment for Democracy (NED), švedska SIDA, Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Sarajevu, Peace Nexus, holandska MATRA, kao i Robert Bosch Stiftung.

    Denis Džidić